Informace o projektoru


technologie: UHD DLP UHP
projektor: BenQ W2700 CinePrime
popis: Home Entertainment segment
alternace: Optoma UHD51, EPSON EH-TW7100

Recenze

Vzhled, Konektivita, Vybavení, Umístění

Vzhled

BenQ W2700 hodnotíme jako relativně povedené „vajíčko“, které na stropě neurazí. Zapadne jak do velmi moderního interiéru, tak do designových různých stylů. Jeho přední strana v podobě broušeného odstínu mědi a zlata působí exklusivitou. Bílé šasi pomáhá nebýt středem pozornosti v případě istalace na stropní držák.

Konektivita

Osazená konektivita lze vidět na obrázku níže.

1) 2x HDMI (obě varianty ve verzi HDMI 2.0 HDCP2.2 18Gpbs),

2) 1x USB media reader sloužící pro přímou projekci obsahu z flash nebo HDD. Doporučujeme však z důvodu kvality a jednoduchosti ovládání upřednostnit HDMI porty a externí zařízení pro přehrávání obsahu. Též tento konektor slouží k upgradu firmwaru

3) USB 2.5A pro napájení například streamovacích zařízení nebo Wifi modulů pro bezdrátový přenos obrazu

4) Mini-USB pro servis projektoru (pro běžného uživatele možná složitější záležitost). Slouží hlavně pro servis a upgrade firmwaru

5) RS232 jako port pro ovládaní projektoru řídícím systémem

6) AUDIO výstup v podobě SPDIF nebo analogový jack ocení každý kdo nebude chtít pořizovat AV receiver. (jedná se však pouze o stereo signál jako digitální tak analogový)

7) jako poslední velmi užitečný konektor pro trigger, tedy automatické spouštění plátna.

Vybavení

Projektor BENQ W2700 disponuje konektorem USB 3.0, stejně tedy jako například konkurenční Optoma UHD51 pomocí USB flash či externího HDD můžete přehrávat obsah jako obrázky či videa atp. Na druhou stranu, ve většině případů bude projektor instalován na strop či poličku a přístup k této konektivitě nebude vhodný. Nehledě na to, že výkon pro přehrávání není pro plný potenciál projektoru většinou dostatečný. Doporučujeme tedy využívat raději HDMI portů a externího zařízení.

USB mini port nabízí možnost upgradu firmwaru. Pokud toto zvládne i běžný uživatel, může si občas pomoci v případě počátečních chyb v projektoru, které se časem vychytávají. Dnes jsou přístroje totiž natolik složité, že chyby prostě vznikají a jakákoli úprava upgradem firmwaru je přínosem. Uvítali bychom však připojení konektorem LAN a automatický upgrade firmwaru, jako to má dnes mnoho zařízení (AV receivery atp). Nebo rovnou bezdrátové wifi připojení a automatický upgrade jako to mají například vozidla TESLA 🙂

Umístění

Flexibilita umístění je relativně omezena. Hodnoty pro rozsah jsou posunuty projektoru od plátna jsou 1.13 – 1.47. Tyto hodnoty jsou velice nízké, což též poukazuje na to, že projektor je vhodný buď pro velké úhlopříčky, což na druhou stranu v případě HDR není vhodné, anebo pro umístění blízko plátna, což je někdy výhodou avšak ve větší míře standardních instalací spíše nevýhodou.

W2700 zvládne úhlopříčku 120” (ve formátu 16:9) ve vzdálenosti od  300 cm do 391 cm. Tato poslední hodnota vhodná do menších až středních obývacích pokojů.

Vertikální posun obrazu 0 až 10% je relativně nízký v porovnání s předchozími modely. Též z důvodu nižší projekční vzdálenosti bychom uvítali o nějaké to procento větší. Projektor je tedy v případě vyššího stropu vhodný umístit spíše na polici protější zdi. Možná je celá situace způsobena z důvodu menších DMD čipů uvnitř projektorů spolu s kvalitou optiky a lomem světla, jelikož pozorujeme tento trend i u ostatních projektorů v cenové hladině do 50tisíc Kč.

Horizonální Lens Shift u tohoto modelu chybí, ale tak tomu bývá u DLP zvykem, alespoň v nižší cenových hladinách. Střed čočky pak tedy musí být umístěn v ose se středem obrazu. Na to jsme si již všichni zvykli a bereme to jako standard.

OBRAZ

Jas

Cinema režim
46.18 cd/m2 tedy fL 13.48, režim ECO
62.58 cd/m2 tedy fL 18.26, režim BRIGHT
Hodnoty jsou uvedeny po kalibraci.
(BC on, kontrast 45, brightness 51)

Hodnoty jasu odpovídají pro parametry domácího kina na večerní filmy. Doporučuje se 12-16fL, ale v tmavší místnosti i těch 10fL stačí.

HDR režim
U HDR jsme naměřili 36,94 cd/m2 tedy 36,94 nitů (DI high, BC on, WCG on) a 68,99 cd/m2 tedy 68,99 nitů (DI high, BC on, WCG off). Lze si všimnout, jak široký barevný prostor(WCG) ubírá na jasu projektoru a to ve výši přibližně 40%! Je to proto, že projektor předřadí barevný filtr, který je sice fajn pro více barev, ale už ne tolik fajn pro jas potřebný u HDR10 obsahu. Vše je měřeno na režim Bright, který je nutný pro dostatek jasu pro HDR.

Když uvážíme, že filmy jsou v postprodukci laděny na dynamiku kolem 1000nits (HDR10), pak lze vidět, že výkon w2700 opravdu nestačí na plný rozsah HDR obsahu. Něco jiného je HLG (Hybrid Log Gamma), která upravuje celkový průběh gammy vzhledem od vstupního zařízení k výstupnímu. Obraz je pak realističtější a neděje se tolik tzv. Black/white Clipping.
B/W clipping = jednotlivé jasové stupně (detaily) v mracích nejsou vidět a mraky jsou spíše světlé ploché fleky, stejně tak jemné detaily nízkých jasů a barev v tmavých scénách tvoří nedynamické tmavé plochy.

Jako projekční plochu jsme použili rámové plátno velikosti 120″ s neutrální bílou plochou zisku 1.0 až 1.1 v ploše.

Úroveň černé je pocitově vcelku vysoká. Naměřena od 0.02 cd/m2 po 0.08 cd/m2. Projektor proto není vhodný do dedikovaných domácích kin s tmavými zdmi. Též lze pozorovat lehký načervenalý nádech při nulové úrovni signálu, tedy plné černé. Ve filmu však nepůsobí ve většině případů rušivě.

Projektor Benq w2700 disponuje 245w lampovým modulem.

Kontrast (Nativní, dynamický, ANSI checker, APL/Gamma)

Nativní
Nativní kontrast jsme naměřili 621:1. Režim ECO, Dynamic Iris off, Brilliant Color on.
Při vypnuté funkci Brilliant color je kontrast 484:1 s velmi přesným průběhem gamma křivky BT.1886.

Dynamický
Při zapnuté funkci Dynamic Iris (dynamická clona) a režimu lampy ECO jsme naměřili 1979:1 (46.83 cd/m2 a úroveň černé 0.02 cd/m2).
Musíme dodat, že osazení projetoru dynamickou clonou v této cenové hladině je velmi příjemné. Nebylo a není to samozřejmostí v segmentu DLP projektorů.

Při zapnutém režimu lampy SmartEco (projektor řídí výkon lampového modulu) dosahoval dynamický kontrast projektoru hodnoty 2630:1. (Jas 62.82 cd/m2 a úroveň černé 0.02 cd/m2).
Tato hodnota se ale nebude u běžného obsahu vyskytovat a to hlavně z důvodu pomalého řízení jasu (výkonu) lampy. Také je nutné brát v potaz, že se změnou výkonu na lampovém modulu kolísá barevné spektrum.
Proto pro ty, kteří mají rádi reálné podání barev a kontrastu, je nutné počítat s kontrastem kolem 480:1(Brilliant color off) případně 600:1(Brilliant color on) a SmartEco režim vypnout. Nebo až 2000:1 se zapnutou funkcí dynamic Iris a počítat s mírnou deformací gamma křivky.

Též je dobré poznamenat, že při nastavení režimu lampy na SmartEco se vypne funkce Dynamické clony.

ANSI kontrast
…………..

Hodnoty kontrastu jsou získány z kalibračního softwaru Calman Studio.

Ostrost / rozlišení

HDR

w2700 má možnost aktivovat široký barevný prostor(WCG). Tento barevný prostor sahá blízko k DCI P3 či UHDA-P3. Při zapnutém širokém barevném prostoru je však důležité, aby i zdrojový signál, tedy náš oblíbený film nebo seriál, měl též „tolik barev“, nebo si nechat projektor profesionálně zkalibrovat a nastavit.
V aktuální době se filmový tvůrci snaží samozřejmě o maximum, tedy používat kvalitní komponenty jako kamery, postprodukční vybavení, což jsou nebývalé částky. Ale může se občas stát, že film nemá ve výsledku vždy přesně korespondující barevný prostor, jako je na výstupním zařízení. V tom případě se tvůrci snaží sice o barevný výstup co nejširší, ale může být menší než je barevný prostor zobrazovače, tedy v tomto případě projektoru. Výsledek je pak podsaturovaný obraz působící mírně nepřirozeně. Samozřejmě to platí i naopak. Proto poskytujeme profesionální kalibrace.

3D obraz
Jen krátce….

Hodnocení Jas: [usr 7 max="10"] Hodnocení Kontrast: [usr 7 max="10"] Hodnocení Ostrost: [usr 7 max="10"]

MĚŘENÍ A KALIBRACE

Benq W2700 má velmi responzivní CMS systém. Odpovídá lépe na kalibraci a také má o něco přesnější výsledné barevné podání po kalibraci než Optoma UHD51. Má též nový předřadný Barevný filtr, který umožňuje širší barevný prostor a díky tomu dosahuje … % DCI P3 a …% UHDA P3 v matrixu CIE1931 barevných prostorů. Viz výsledky v přiložených obrázkách. Benq w2700 disponuje 6 segmentovým RGBRGB barevným kolečkem.

Použité zařízení:
Spectracal VideoForge PRO (firmware REV 1.13)
SMPTE (64-940), Ycbcr 4:4:4 12bit, 3840x2160p 23.976 frame per seconds
Software Calman Studio
Sonda SpectraCal C6 HDR2000

Kalibrace REC709 (ITU BT.1886, D65)

Při měření jsme projektor nastavili takto:

Cinema režim
Režim úsporný ECO
Funkce Brilliant color OFF
Funkce Dynamic Iris OFF
Funkce WCG OFF

Kalibrace REC709 (ITU BT.1886, D65)

Při měření jsme projektor nastavili takto:

Cinema režim
Režim úsporný ECO
Funkce Brilliant color OFF
Funkce Dynamic Iris OFF
Funkce WCG ON

Z kalibrace režimu rec709 vyplývá jedna skutečnost. Pokud je aktivní WCG režim barev, pokrývá projektor 100% režim rec709 i s velkou přesností na saturačních levelech. Bohužel však přijdeme o 40% jasu projektoru.
Dále také vyplývá, že s tím jak postupuje čas a žádáme širší barevný prostor proto abychom se přiblížili při projekci realitě, tím je krok mezi starším režimem rec709 a novým HDR(rec2020) složitější. To hlavně proto, že projektory jsou většinou v režimu rec709 ve vnitřním prostoru mírně přesaturovány a v novém rec2020 či DCI P3/AUHD podsaturovány. Naštěstí jelikož koukáme na různé množství obsahu tak se to v celku „zprůměruje“. Nebo existuje řešení 3D LUT kalibrací, avšak ta je vhodná opravdu pro fajnšmejkry.

Kalibrace HDR (UHDA-P3, REC2020, DCI P3)

Spektrální Analýza

Při měření spektrofotometrem jsme si všimli jedné zajímavé skutečnosti. Při klasickém režimu cinema, je rozložení  spektra barev relativně normální pro projektor s UHP lampou. Avšak pri režimu Dcinema, kdy se aktivuje WCG zásadně schází žlutá barva ve spektru. Jde to bohužel vidět i u filmu. Obraz nám přišel nazelenalý.

Hodnocení REC709: [usr 7 max="10"]Hodnocení HDR: [usr 7 max="10"]

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

W2700…

[usrlist "Vzhled, konektivita, vybavení, umístění:7" "Obraz:7" "Měření a kalibrace:7" max="10"]