Informace o projektoru


technologie: LCOS (SXRD) – laser
projektor: BenQ W1700
popis: To nejlepší. Bez kompromisů.
alternace: BenQ W1700, SONY VPL-VZ1000ES

Recenze

Vzhled, Konektivita, Vybavení, Ovládaní

Vzhled

BenQ W1700 je vzhledově evolucí, nikoli jakousi revolucí. To však hodnotíme kladně, jelikož vzhledy modelů jako W2000 a W1110 jsou velmi podařené.

Konektivita

Osazené konektory nejsou ničím výjimečné, avšak naprosto dostačující. 2x HDMI (pouze jedno HDCP2.2), VGA, USB pro napájení, Mini-USB pro servis, RS232, audio I/O a užitečný konektor pro trigger.
Pro běžné užívání tedy ideální.

Vybavení

Každá z technologií projektorů má svá pro a proti. Jednoznačné „pro“ u DLP je ohromující ostrost, které nemůže konkurovat ani 3LCD ani LCOS (ať už D-ILA či SXRD). Příčinou je jednočipový systém pro skladbu obrazu. Ačkoli je LCOS tříčipová technologie, podobně jako 3LCD, funguje jinak, a tak se ostrostí velmi blíží dominujícím DLP, stále tam však nějaký ten krůček chybí.

Zápornou stránkou je přítomnost tzv. rainbow efektu. Jedná se o viditelný barevný sklad obrazu. Nejvíce je vidět ve velmi kontrastních scénách. Celkově na něj však trpí jen zlomek populace.

Umístění

Flexibilita umístění je poněkud, řekněme, skromná. Hodnoty TR jsou posunuty z předchozích modelů dále a jsou užší (1.47 – 1.76). Jistě to má své opodstatnění.

W1700 zvládne úhlopříčku 120” (16:9) od 390 cm do 466 cm. Vertikální posun obrazu 10% je sice běžný, ale kvůli “slabšímu” TR bychom uvítali procento větší.

Jak tomu bývá u DLP zvykem, alespoň v nižší cenové kategorii, musí být střed čočky umístěn v ose středu obrazu. Na to jsme si již všichni zvykli a bereme to jako standard.

Svítivost 2200 ANSI lumenů, kterou W1700 má, je na večerní projekci dostačující. Na projekci za okolního světla je nutné nastavit projektor na maximální svítivost (BC, svítivý režim). V základu sice obraz dosti svítí, po kalibraci je však pokles již znát.

Hodnocení: [usr 7 max="10"]

2D OBRAZ

Barevné podání

Barevné podání je velice kvalitní. Normu REC.709 splňuje velmi dobře. Pleťové odstíny mají přirozené barvy, příroda vypadá tak, jak má.

Ostrost

DLP systémy mají ostrost na jedničku – více v sekci „DLP“.

Ani BenQ W1700 není výjimkou. Navíc v kombinaci s jemností UHD rozlišení vypadá obraz opravdu krásně ostře a bez viditelné struktury. I když Benq používá DMD čip uvnitř menšího rozměru, který vytváří UHD rozlišení z FullHD rozlišení tzv. XPR technologií, opravdu žasneme jak ostrý obraz může z tohoto čipu vycházet.

Kontrast

Základní nativní kontrast nedosahuje nijak velkých hodnot, ale na to jsme si u DLP již zvykli. Nicméně black-level se bohužel u W1700 opravdu nepovedl, a tak jednoznačně doporučujeme dohnat tuto složku obrazu patřičnou promítací plochou retroreflextivního charakteru, a to například „tmavým plátnem“ (o této problematice se můžete poradit třeba s námi). Na vině je hlavně menší rozměr DMD čipu uvnitř, který musí „kmitat“ na velmi vysoké frekvenci. Například u konkurenčních produktů Optoma UHD6x je kontrast a úroveň černé min 2 až 3x lepší.

Hodnocení: [usr 7 max="10"]

3D OBRAZ

Dle oficiálních stránek BenQ podporuje W1700 3D pouze v 1280x720px, a tak necháváme bez komentáře.

Hodnocení: [usr 5 max="10"]

MĚŘENÍ A KALIBRACE

Výstupní hodnoty z fabriky nejsou špatné, ale jako vždy se setkáváme s rozhozenou stupnicí šedé. Figuruje zde zelená barva, která sice podpoří výkon z projektoru, ale obraz nepůsobí vůbec přirozeně. S tímto se dost často setkáváme u Home Entertainment Projektorů.

Gamma průběh pro REC.709 (BT1886) projektor sleduje velmi dobře, stejně jako všechny DLP projektory.

Naměřený barevný rozsah je blížící se REC.709, je jen mírně rotován, ne však nějak závažně. Problematika je v jasových složkách barev, které jsou podsvícené (na vině je hlavně funkce brilliant color).

Po kalibraci barvy vykazují chybovost v průměru pod dE3, což je dobré. Až na žlutou barvu, tu se nám bohužel nepodařilo srovnat. FullHD filmy budou tedy příjemné a přirozené, až na ten kontrast tedy…. :/ Saturační levely, tedy to, jak je barva přesná, i když v signálu není plná barevná saturace, jsou v průměru též pod okem viditelnou chybou.

Širší barevné prostory projektor neumí. UHD disky budou tedy postrádat barevnou plnost saturace. To vše spolu s nízkým kontrastem podporuje že se jedná o Home Entertainment projektor a pro filmy bychom spíše doporučili ještě kvalitní FullHD projektor jako SONY HW45/65ES nebo pak projektory jako UHD65, Epson TW9300 atd.

Hodnocení: [usr 7 max="10"]

GAMING

Gaming (hraní chcete-li) na projektorech má obecně dvě strany mince.

Lidé, kteří si chtějí užít prožitek z velkého kvalitního obrazu si přijdou na své. FIFA, NHL, Batman či jiné „pomalé“ hry budou velkým zážitkem.
Na druhou stranu hráči online FPS her, kde je rozhodující každý moment si pořídí spíše speciální monitor. Neduh projektorů je totiž input lag.

Hodnocení: [usr 7 max="10"]

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

Na BenQ W1700 jsme si dělali názor déle, než je zvykem. Vítáme ostrost a jemnost UHD obrazu v podání DLP. Jsou však bohužel za cenu kontrastu a hlavně flexibility.

[usrlist "Vzhled konektivita vybavení ovládání:7" "2D Obraz:7" "3D Obraz:5" "Měření a kalibrace:7" "Gaming:7" max="10"]