Informace o projektoru


technologie: DLP, FullHD, 3D
projektor: Optoma HD36
popis:
alternace:

Recenze

Optoma na nás letos sype projektory doslova z nebe. Za perfektní peníze HD26 a HD141X doplňuje o další dva modely H36 a HD50 a koncem roku přibudou i HD151X a HD161X určené hlavně do široké distribuce. Letos vyšla i nová vlajková loď LED model HD90 a HD91. Inu, máme z čeho vybírat. Tentokrát se jdeme podívat na HD36. Tento větší kousek v elegantním šasi nám ukáže, jestli má na trhu své místo.

Parametry zde:
http://www.optoma.co.uk/projectordetailshc.aspx?PTypeDB=Home%20Entertainment&PC=HD36

Vzhled, Konektivita, Vybavení, Ovládaní

HD36 je tentokrát oblečena do většího šasi, ale zato stále velmi líbivého. Nese stejné linie, jako měla HD83 a má HD90, které projektoru velmi sluší. Celkově je projektor velmi dobře zpracován. Ovládání lens shift je schováno pod vrchním krytem. Optika je větší než u nižších modelů, vypovídající o větší kvalitě. Projektor nabízí mnoho připojení, dokonce i DVI. Škoda jen, že toto DVI neumí fullHD rozlišení při 120Hz. Alespoň částečně by to řešilo 3D hraní her, než dorazí HDMI 2.0 i do projektorů, snad to ale již dlouho nebude trvat.

DO je stejné jako u všech ostatních řad, spolu s modrou září, která Vám bude průvodcem například při odběhu na toaletu.

Hlučnost

Hlučnost projektoru je v mezích normy většiny uživatelů. Při většině klasických instalací rušit nebude.
Jelikož je šasi větší, jsou i větší ventilátory = nižší hlučnosti. Je zde však použita výkonnější lampa, která se musí patřičně chladit a hlučnost tedy není o tolik nižší než u menších bratříčků.

Lampa

Výdrž lampy až 4000h v Dynamic/3500h v ECO a 2500h v normal režimu je sice nižší než u HD26 z důvodu použité výkonnější lampy, které obecně vydrží méně, na druhou stranu je to stále dostačující a vyvážené skvělou svítivostí tohoto projektoru. Při 2h sledování denně je to stále něco přes 5let.

Flexibilita umístění

HD36 nabízí throw ratio 1.37 – 2.05:1 a díky tomu mnohem vyšší rozsah umístění projektoru. Opravdu skvělé je, že je s tímto projektorem možné zaostřit 120“ plátno v rozmezí 3,7 až 5,5m. Hlavně delší hraniční vzdálenost řeší mnoho instalací v rodinných domech s většími rozměry, nebo tam, kde je možné projektor umístit i na protilehlou stěnu na poličku. Toto bylo řešitelné až s dražšími projektory jako W7500 a Epson TW7200. Konkurenční W1400 nabízí velmi mírně větší rozsah ZOOMu, ale nedosahuje takto dlouhé projekční vzdálenosti, na druhou stranu 120“ ostří již od 2,85m.

Projektor má fixní 15% ofset, kdy při 120“ úhlopříčce je horní okraj obrazu o 22 cm níže, než je střed čočky. Avšak POZOR. HD36 nabízí ještě vertikální lens shift a to vcelku ve slušném rozsahu. Určitě větší než u konkurenčních Benq projektorů, kde je velmi mírný. U HD36 se přičítá k základnímu ofsetu, takže celkově můžeme získat až 32%. To velmi pomůže s umístěním projektoru u vyšších stropů, nebo může být obraz dostatečně nízko, abychom na něj nemuseli koukat pod velkým úhlem, což nám ubírá na filmovém zážitku a unavuje krční páteř.

Připojení

Za zmínku stojí 1 x HDMI (1.4a 3D support) a 1x DVI, Audio Out 3.5mm, 12V Trigger na spouštění plátna. HD36 toho nabízí mnohem více, ale v dnešní době spíše nevyužitelného. Zajímavé je DVI pro propojení s PC, který nemá HDMI výstup. Na druhou stranu, 1x HDMI udává nutnost použití HDMI switche v případě připojení už více jak jednoho komponentu. Je však pravdou, že v případě použití receiveru jich již mnoho má HDMI switch zabudován uvnitř.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

2D OBRAZ

Ještě než se pustíme do hodnocení samotného obrazu, je nutné podotknout jednu důležitou věc, kterou zmiňujeme vždy. Projektor Optoma HD26 / HD141X  je DLP projektor, který i přes aktuální vysokou rychlost DLP kolečka může působit citlivým jedincům na tzv. RBE efekt u těchto projektorů problém. Proto doporučujeme před koupí tohoto projektoru zjistit, jak jste na tento efekt citliví. Třeba návštěvou našeho showroomu.

Ostrost

Jestli HD26 má ostrý obraz, jako že má, tak HD36 je ještě o řád výše. To hlavně díky větší a kvalitnější optice. HD36 stejně jako HD26/HD141X též netrpí defokusem v ploše. Jednoduše řečeno, nedochází k velkému rozdílu ostrosti v rozích a středu obrazu. Konkurenční projektory jako W1400 a W1300 jsou na tom v tomto mírně hůře. Je to však velmi závislé kus od kusu, a proto to berte s rezervou.

Stejně jako u HD26 při nejvyšším nastavení ostrosti na 15 v menu projektoru skoro nelze vidět artefakty přeostření. Interpixelový gap je v podstatě neviditelný a lze ho spatřit až při pozorovací vzdálenosti pod 1:1.

Svítivost

HD36 je opravdu velmi svítivý projektor. Svítivostí převyšuje všechny konkureční produkty vč. W1400 a W1500. Svítivější z DLP projektorů je až W7500 a TW6600 od Epsonu, oba však o dost dražší. S projektorem je tedy možné bez problému usvítit i 4m plátno. Nebo mít při 3m plátně rozsvíceno. To je u HD26 sice možné, ale za cenu drastického snížení kvality barevného podání. Toto se u HD36 neděje díky 6rychlostnímu a 6segmentovému DLP kolečku.

Musíme zde přidat jednu poznámku. Některé projektory mají v továrním nastavení špatně nastavenou horní hranici kontrastu. Co to znamená? Je to trik výrobce pro dosažení vyšší svítivosti. Bohužel je to na úkor detailů ve světlých částech obrazu, kde stejně jako u černé barvy dochází ke „slití“ do jedné světlé, v tomto případě většinou plně bílé barvy. Říká se tomu white clipping. Toto se však netýká HD36, která nabízí mnoho detailů ve světlých oblastech.

Připadá nám, že se toto stále vylepšuje s příchodem nových DMD čipů, děkujeme za to.

Black Level a Dynamic Iris

Úroveň černé barvy je u projektorů typu home entertainment spíše sekundaritou. I HD36 stále spadá spíše do home entertainment segmentu, než home cinema. Na prvním místě je opravdu svítivost. Avšak HD36 používá novější typ DMD čipu a díky lepší optice je úroveň černé i přes vyšší svítivost projektoru o něco lepší než u HD26. Nepůsobila příliš rušivě. Samozřejmě s přihlédnutím k cenové kategorii tohoto projektoru.

HD36 je vybavena stejně jako HD26 funkcí Dynamic Black. Díky lepšímu nativnímu kontrastu je řízený rozsah svítivosti lampy (funkce dynamic black) v nižším rozsahu, takže pulzace ve světlosti scén je nižší a nepůsobí moc rušivě (podobně je tomu i u HD50). Celkově je DB u HD36 rychlejší než u HD26, lze ji méně zpozorovat.

Je dobré, že se tato funkce neustále zlepšuje, přesto však bude vždy mírně viditelná oproti kvalitní optické cloně jako například u Sony projektorů.

Vytknout funkci dynamic black musíme barevný posun v případě tmavých scén, tedy barvy pak plně neodpovídají. Není to však naštěstí tak mnoho, aby to normálního diváka rušilo. Puristi na barvy budou ale muset tuto funkci vypnout. Toto se děje u všech modelů vybavených funkcí DB.

Stejně jako všechny novodobé DLP projektory, i HD36 dokáže dobře sledovat gammu v podobě BT.1886. Co to znamená? Jednoduše řečeno:

I přes to, že úroveň černé není dokonalá, DLP projektory dokážou „vytáhnout“ jemné tmavé detaily v tmavých scénách. To opticky působí, že projektor má vyšší kontrast, než doopravdy má, a že černá, i když není plně černá, nepůsobí tolik rušivě, jelikož tmavé části scény nejsou jeden tmavý flek, jak vídáme na LCD televizorech!

Clipping je též u HD36 mnohem menší a to, jak už bylo zmíněno výše, díky vyššímu nativnímu kontrastu a menší regulaci rozsahu funkce dynamic black.

Co to je Clipping:

Představte si například, že svítíte baterkou v lese. Pokud s ní budete osvěcovat třeba strom, začnou Vám mizet detaily kůry stromu. Toto se děje v čase, tedy záleží jak dlouho tmavá scéna je a jak moc se nemění. V případě rychlé změny tmavé a světlé scény to však neuvidíte.

Uniformita obrazu u námi testovaného kusu byla velmi mírná, na jakémkoli normálním filmu či hře absolutně nepozorovatelná. Jelikož se ale tyto vlastnosti liší kus od kusu a vyskytují se v podstatě u všech projektorů, berme to jen jako velmi konkrétní, nepříliš směrodatnou informaci.

Hodnocení: [usr 8 max="10"]

3D OBRAZ

Optoma HD36 disponuje jak technologií DLPlink, tak VESA 3D (RF) pro zobrazení 3D obrazu. DLPlink využívá k synchronizaci 3D obrazu tzv. flash. Jedná se o vložený snímek jedné barvy (red, white flash, a v případě HD36 dokonce modrý) mezi jednotlivé filmové snímky, díky kterému se DLPlink brýle přepínají. Tím se vytváří výsledný 3D obraz. Jedná se tedy o aktivní technologii.

Díky vysoké svítivosti HD36, ostrosti a kvalitě 3D brýlí přímo od Optomy je 3D jedním slovem luxus. Použitelné a vůbec nejkvalitnější 3D brýle u nás na trhu jsou ZD301 (DLP link) a ZF2100. Během pár měsíců přijde nový model brýlí ZF2300, které by měly být stejně kvalitní, ale ještě o něco pohodlnější a lehčí.

HD36 si troufne s 3D obrazem i na 133“ plátně a díky její rychlé odezvě je pak takový 3D obraz opravdu vstupem do jiné dimenze.

3D za okolního osvětlení se příliš nedoporučuje i přes dostatek svítivosti u HD36. Pokud by někdo přemýšlel o 3D za okolního osvětlení nedoporučujeme překračovat 120“ uhlopříčku, spíše méně. Obraz ve 3D je stabilní, nebliká díky 144Hz DMD čipu (Triple Flash).

Ghosting

Tato kategorie je u DLP projektorů velmi krátká. DMD čipy jsou dostatečně kvalitní na to, aby se ghostingu v podstatě vyhnuly. U Optomy jsme testovali jak 3D RF brýle, tak DLPlink brýle. RF jsou, dá se říci, o něco lepší než DLPlink brýle. Ty mohou ve velmi tmavých scénách propustit mírný barevný nádech DLPlink flashe (ne však v případě ZD301). U DLPlink brýlí též dochází k vypadnutí synchronizace s otočením hlavy od obrazu.

Motion Handling

Jen ve zkratce. Projektor si umí velmi dobře poradit s 24 snímky za vteřinu. Je to výhodou DLP projektorů díky rychlému DMD čipu uvnitř, kde nedochází v podstatě k žádnému „mazání“ obrazu. Filmy si pak zachovávají svůj plynulý drive. Pokud by někomu přeci jen více vyhovovala vyšší plynulost (pozor abyste si z filmu neudělali telenovelu), je nutné sáhnout po dražším modelu, konkrétně přicházející HD50, nebo si od nás nechat postavit HTPC, který se o to dokonale postará.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

MĚŘENÍ A KALIBRACE

Projektor jsme resetovali do základního nastavení.

Musíme hned na začátku projektoru vytknout jednu věc. V případě modelu HD25 docházelo k tomu, že si projektor pamatoval pouze jeden kalibrovaný režim a při přepnutí na jiný a spolu s jedinou změnou v tomto přepnutém režimu se kalibrovaný režim celý smazal. Toto bylo naštěstí opraveno ve verzi následující H26. BOHUŽEL u HD36 se zase tato šílenost objevila, takže uživatel zatím nemůže cokoli měnit, pokud bude provedena kalibrace, tedy kromě celé změny režimu. Doufáme, že toto bude opraveno novým firmwarem (možná měl náš testovaný kus starší verzi firmwaru).

Projektor Optoma HD36 stejně jako všechny ostatní modely disponuje funkcí Briliant Color, ale díky použití 6ti segmentového DLP kolečka nedochází k tak drastickému podsvícení barev.

Jde to poznat i tak, že při změně této funkce nedochází k tak veliké změně ve svítivosti.

Při zapnutí BC se zvýší i základní kontrast a to z toho důvodu, že BC nezvyšuje úroveň černé barvy. Obraz tedy sice působí barevně méně přesně, ale zase více dynamicky. Inu, každý si musí vybrat, co mu více sedí.

I přes to, že HD36 se svým barevným podáním působí velmi dobře, pro puristy bychom ale přeci jen doporučili spíše HD50, který je naprosto barevně přesný a kopíruje gamut Rec. 709.

Základní režimy jsou skoro vždy bohužel docela nepřesné a troufám si říci, že každý projektor by si alespoň základní kalibraci zasloužil. Zajistíte si tak nejenom parádně veliký obraz, ale hlavně správné nastavení pro Vaše oči, ať už pro denní či noční režim, a užijete si opravdu kvalitu.

V případě HD36 jsou základní barvy „z fabriky“ opravdu docela vedle. Ale zase pozor, liší se kus od kusu.

Naše HD36 byla velmi přesná v barvách červená, žlutá a magenta. Důsledkem toho působily pleťové tóny velmi přirozeně. Zelená byla sice podsaturována, to ale pleťové tóny tolik nemění.  Díky tomu, že tyto barvy zůstávají takto přesné i při zapnuté funkci Brilliant Color, má obraz velkou dynamiku a působí velmi prostorově. Přičteme-li k tomu kvality jako ostrost a velmi dobrý ANSI kontrast, obraz působí vskutku živě.

Nativní kontrast cca 1200:1 je opravdu vyšší než u HD26, kde se pohybuje pod 1000:1. V porovnání s Benq W1400 je mírně nižší, zde mívají cca 1400-1600:1, na druhou stranu je projektor o něco dražší. Při zapnutí funkce DB jsme naměřili 4551:1 což je perfektní.

Hodnocení: [usr 8 max="10"]

GAMING

Jak zmiňujeme vždy, hraní her na DLP projektorech s DMD čipem uvnitř není třeba příliš komentovat. Díky rychlosti DMD čipu je hraní her opravdu perfektní. Jelikož nemáme přesné přístroje na měření input lagu, neudáváme zde přesná čísla (kdo by chtěl, nechť se podívá na ProjectorCentral, kde je většinou uvádějí). Input Lag je u HD36 též nízký. Zkuste si pohybovat kurzorem myši na DLP vs LCD projektoru a neuvěříte, jak pomalé jsou LCD projektory oproti DLP. 3D je u DLP projektorů absolutně nejlepší ze všech dostupných technologií. Hry jsou na HD36 opravdu svěží, hlavně ve 3D díky velké svítivosti a perfektní ostrosti.

3DTV play:

Citováno z předešlé recenze na HD26, jelikož se zde příliš nemění.

Projektor nedisponuje funkcí frame interpolation (záležitost většinou až drahých projektorů). Přesto je ale až neuvěřitelné, že v režimu 1080p24Hz (3DTVplay) jsou hry plně hratelné. Samozřejmě je zde v tomto režimu lag od myši a FPS hry „na score“ nebudou správná volba, ale zbytek her typu Assasins creed, série Batmanů, The Witcher jsou naprosto normálně hratelné. Díky perfektní ostrosti obrazu, která je jedním z klíčových parametrů u 3D a FullHD rozlišení, jsou 3D hry po našich úpravách až neskutečně reálné. Ve hře Batman Arkham Origins v Batmanově jeskyni, kdy se při nízké teplotě Batmanův dech mění v páru, jsme se nevyhnuli mrazení v zádech…

Dnes již kvalitní atmosféra her podpořená 3D na nás doslova sahala. V určitých pasážích kvalitních her ve 3D i náš největší grafický purista řekl, že smeká a že 3D je opravdu perfektní.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

Závěrem:

HD36 je projektor, který na trhu chyběl. Nabízí za přijatelné peníze mnoho svítivosti s relativně dobrými barvami. Spolu s perfektní ostrostí a slušným lens shiftem bude hledat velmi těžko soupeře. Konkurenci nachází u Benq projektorů W1300 a W1400. Avšak nabízí více svítivosti a lepší lens shift. W1400 pak nabízí trochu jiné možnosti umístění díky jinému trow ratio a o něco lepší barevné podání. Jelikož je ale HD36 cenově uprostřed těchto dvou modelů, krásně zapadne a doplní to, co chybělo. Nezbývá než hodnotit známkou best buy.

Plusy:

  • Velká svítivost
  • Perfektní ostrost
  • Slušný lens shift
  • Perfektní stupnice šedé
  • No white/black clipping
  • Relativně přesná část barev

Mínusy:

  • Home entertainment Black Level
  • Větší šasi
  • 1x HDMI
  • Horší barvy „z fabriky“ – nutnost kalibrace
[usrlist "Vzhled konektivita vybavení ovládání:9" "2D Obraz:8" "3D Obraz:9" "Měření a kalibrace:8" "Gaming:9" max="10"]