Informace o projektoru


technologie: DLP, FullHD, 3D
projektor: Optoma HD26 / HD141X
popis:
alternace:

Recenze

Začněme hned tím, že bychom rádi tuto recenzi pojali trochu i z pohledu uživatele. Zveřejníme výsledky měření, avšak zaměříme se spíš na uživatelské potřeby. Nehledě na to, že Optoma se snaží opravdu cenou těchto projektorů mířit k masovému prodeji a to převážně do Home entertainment segmentu, kde se hledí i na jiné parametry než jen přesné barevné podání.

Oba z projektorů jsou příkladnými FullHD Home entertainment projektory. Jsou určeny tedy nejen na sledování filmů, ale hlavně i na domácí zábavu v podobě hraní her, sledování například youtube kanálu, sportu, videí a fotografií z dovolené s rodinou a přáteli atd… Po připojení SmartTV boxu se pak stává z projektoru „SmartProjektor“ plně nahrazující SmartTV.

Parametry zde:

http://www.optoma.co.uk/projectordetailshe.aspx?PTypeDB=Home%20Entertainment&PC=HD141X

http://www.optoma.co.uk/projectordetailshe.aspx?PTypeDB=Home%20Entertainment&PC=HD26

Kalkulátor zde:

http://www.optoma.cz/distancecalculator/?model=HD26

je potřeba mít naistalovaný MS Silverlight

HD26 vs HD141X

Zásadní rozdíl mezi oba projektory je hlavně ve svítivosti. Poté také v přesnosti barevného podání a nakonec i v kontrastním poměru. Výsledky měření to potvrzují. HD26 svítí tak o 15% více a je přesnější jak v základních barvách tak i ve stupnici šedé při zapnutí funkce Dynamic Black. Při této funkci též HD26 dosahuje vyššího kontrastního poměru a to 3845:2684 :1 oproti HD141X. Bez zapnuté funkce DB je kontrast velmi podobný. HD26 je nyní k dostání v bílé barvě a HD141X v černé. Je ale možné, že se toto změní, stejně jako tomu bylo v případě HD131Xe, která byla zprvu dostupná též jen v jedné barvě, ale cca půl roku po uvedení na trh přišla i v kontrastní barvě.

Vzhled, Konektivita, Vybavení, Ovládaní

Design projektorů je plně odlišný od předešlých modelů. Jedná se o jiné šasi, ale co hlavně, s jiným umístěním konektorů a to netradičně z boku. Nevíme jestli je to trefa do černého, ale při většině instalací bývá jedno, kudy kabely vedou. Naopak, při instalaci poličkového typu je možné projektor umístit blíže ke zdi, což zabere méně místa. Dálkové ovládání v noci září tak, že se s ním bez problémů dostanete, tam kam potřebujete.

Hlučnost

Hlučnost projektoru je v mezích normy většiny uživatelů. Při většině klasických instalací rušit nebude. Výhodou oproti HD25e je větší regulace otáček ventilátoru, a tedy hlavně při zapnuté funkci Dynamic Black je celkově projektor tišší než jeho předchůdce. To vítáme, jelikož tato funkce u HD25e docela zvyšovala celkovou úroveň hluku ventilátoru.

Lampa

Výdrž lampy až 6000h v ECO režimu a 5000h v normal režimu je lidově řečeno až až. Při 2h denně je to skoro 7let  a i kdyby to někomu nestačilo, tak cena nové lampy nepřesáhne 5000kč, spíše o mnoho méně. Projektor se startuje a vypíná vcelku rychle. Rychlé dochlazování roztočí na cca 6 sekund ventilátor na maximum, kdy si člověk říká, aby z toho stropu neuletěl, stejně jako tomu bylo u HD25e.

Připojení a flexibilita umístění

HD25e nabízí throw ratio 1.48-1.62, který je průměrným rozmezím mnoha projektorů v této cenové kategorii. I když opravdu omezený oproti například konkurenčnímu Benq W1400, který je ale cenově o polovinu dražší. 100“ obraz je možné zaostřit od 3,3 m do 3,6 m. HD26 musí být tedy o cca 40cm blíže než HD25e při minimálním zoomu. Pro někoho výhodou, pro někoho naopak (panelové byty VS domy). Projektor má 16% ofset, kdy při 100“ úhlopříčce je horní okraj obrazu o 20 cm níže, než je střed čočky. Toto může pomoci při instalaci na strop.

2 x HDMI (1.4a 3D support) + MHL, Audio Out 3.5mm, 12V Trigger, 3D-Sync, USB Service. 12V trigger na elektrické plátno je příjemným překvapením.

MHL je zajímavé spíše pro nepevné instalace v podobě umístění na stůl. Pro stropní instalace se jeví jako výhodnější dokoupit smartTV box a udělat si tak z projektoru SmartProjektor.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

2D OBRAZ

Ještě než se pustíme do hodnocení samotného obrazu, je nutné podotknout jednu důležitou věc, kterou zmiňujeme vždy. Projektor Optoma HD26 / HD141X  je DLP projektor, který i přes aktuální vysokou rychlost DLP kolečka může působit citlivým jedincům na tzv. RBE efekt u těchto projektorů problém. Proto doporučujeme před koupí tohoto projektoru zjistit, jak jste na tento efekt citliví. Třeba návštěvou našeho showroomu.

Ostrost

Projektor nabízí perfektní ostrost obrazu. HD26 ani HD141X netrpí defokusem v ploše. Jednoduše řečeno, nedochází k velkému rozdílu ostrosti v rozích a středu obrazu. Na druhou stranu musíme říci, že jsme zaznamenali mírný tepelný shift. Znamená to tedy, že pokud obraz zaostříte hned po zapnutí projektoru tak se po 15min mírně rozostří (způsobeno tepelnou změnou čočky). Proto doporučujeme zaostřit až po 15min provozu, projektor pak bude prvních cca 10min mírně rozostřen. Ale jen opravdu mírně a to tak, že to poznáte jen na fullHD fotkách. Na tento efekt ale trpí i jiné projektory. Je nutné říci, že dokonce při nejvyšším nastavení ostrosti na 15 v menu projektoru skoro nelze vidět artefakty přeostření! Interpixelový gap je v podstatě neviditelný a lze ho spatřit až při pozorovací vzdálenosti pod 1:1. Tyto kvality si HD26 / HD141X převzala od svých předchůdců.

Svítivost

Zde dnes nebudeme uvádět čísla. Spíše Vám řekneme asi toto:

Home entertaiment projektory jsou dělané do domácího prostředí a to většinou do našich obýváků. Optoma se snaží jít se svítivostí svých projektorů stále nahoru. Má to jeden zásadní důvod a tím je nedokonalé zatemnění či sledování obrazu za okolního osvětlení. Naopak při sledování za plné tmy je vyšší svítivost výhodná pouze v případě, že chceme použít opravdu obří plátno. Berte ale na vědomí, že nic není zadarmo a v případě využití plné svítivosti u HD26 / HD141X budete muset slevit z barevné přesnosti. Benq projektory svíti sice méně, ale zase dokáží při těchto svítivostech zachovat barevné podání. I Optoma to dokáže, ale je potřeba ubrat funkce jako brilliant color a provést kalibraci, kde je potom výsledná svítivost stejná, nebo dokonce nižší než u Benq projektorů. Je tedy na každém z nás, jaké máme preference. Každý si vybere ten správný projektor.

Většina, ať už home entertainment či home cinema projektorů, je vyráběna na úhlopříčky kolem 3 metrů. Maximum bývá 3,5 metru pro 2D obraz. Pro větší obraz, 3D obraz či sledování za okolního osvětlení je již potřeba použít ziskové plátno.

Black Level a Dynamic Iris

Úroveň černé barvy je u projektorů typu home entertainment spíše sekundaritou. Na prvním místě je opravdu svítivost.

HD26 má dokonce při vypnuté funkci BC nižší nativní kontrastní poměr než měla HD25e o cca 20% (stejně tak u HD131Xe a HD141X) způsobený hlavně vyšší svítivostí.

Na druhou stranu byla vylepšena funkce Dynamic Black, která dokáže opravdu obraz ve tmavých scénách krásně ztmavit. Hurá. Ale… Ono „ale“ spočívá v občas viditelné pulzaci světlosti obrazu, což se u HD25e skoro nedělo. Také dochází ke změně barev. Na druhou stranu kontrastní poměr kolem 4000:1 (oproti HD25e 2000:1) už je opravdu velmi slušný. (Zapomeňte na čísla udávaná výrobci, nikdy se nám nepodařilo tyto hodnoty naměřit u jakéhokoli produktu, ani u Lcos projektorů).

Ještě jedna poznámka. Funkce DB dělá ještě jednu zvláštní věc. Při tmavých scénách kdy je plně v akci, takzvaně klipuje detaily menších světlých ploch. Představte si například, že svítíte baterkou v lese. Pokud s ní budete osvěcovat například strom, tak Vám začnou mizet detaily kůry stromu. Toto se děje v čase, tedy záleží jak dlouho tmavá scéna je a jak moc se nemění. V případě rychlé změny tmavé a světlé scény to však neuvidíte.

Dynamické řízení jasu má své výhody – jde v podstatě ruku v ruce s naším okem, i to si dynamicky řídí „přísun“ světla. Je jen otázkou času kdy se Optoma dostane s fcí DB ještě dále.

Uniformita obrazu u námi testovaného kusu byla velmi mírná, na jakémkoli normálním filmu či hře absolutně nepozorovatelná. Jelikož se ale tyto vlastnosti liší kus od kusu a vyskytují se v podstatě u všech projektorů, berme to jen jako velmi konkrétní, nepříliš směrodatnou informaci.

Hodnocení: [usr 8 max="10"]

3D OBRAZ

Optoma HD26 disponuje jak technologií DLPlink, tak VESA 3D (RF) pro zobrazení 3D obrazu. DLPlink využívá k synchronizaci 3D obrazu tzv. flash. Jedná se o vložený snímek jedné barvy (red, white flash) mezi jednotlivé filmové snímky, díky kterému se DLPlink brýle přepínají. Tím se vytváří výsledný 3D obraz. Jedná se tedy o aktivní technologii.

Díky vysoké svítivosti a kvalitě 3D brýlí přímo od Optomy je 3D parádní. Použitelné a vůbec nejkvalitnější 3D brýle u nás na trhu jsou ZD301 (DLP link) a ZF2100. Během pár měsíců přijde nový model brýlí ZF2300, které by měly být stejně kvalitní, ale ještě o něco pohodlnější a lehčí.

3D obraz na 120“ plátně je pro HD26 či HD141X stále maximum i přes vyšší svítivost oproti svým předchůdcům. Na druhou stranu, zprvu je možné mít projektor v tomto režimu na ECO, je tedy zajištěno, že 3D by mohlo být dostatečně světlé po celou dobu životnosti lampy projektoru. Upozorňujeme – bavíme se o 3D při sledování za plné tmy. 3D za okolního osvětlení se příliš nedoporučuje (svítivost není dostatečná a může dojít k mírnému blikání). Obraz ve 3D je stabilní, nebliká díky 144Hz DMD čipu (Triple Flash).

Ghosting

Tato kategorie je u DLP projektorů velmi krátká. DMD čipy jsou dostatečně kvalitní na to, aby se ghostingu v podstatě vyhnuly. U Optomy jsme měli zapůjčeny 3D RF brýle, ne DLPlink brýle. RF jsou, dá se říci, o něco lepší než DLPlink brýle, které mohou ve velmi tmavých scénám propustit mírně red/white flash (ne však v případě ZD301).

Motion Handling

Jen ve zkratce. Projektor si umí velmi dobře poradit s 24 snímky za vteřinu. Je to výhodou DLP projektorů díky rychlému DMD čipu uvnitř, kde nedochází v podstatě žádnému „mazání“ obrazu. Filmy si pak zachovávají svůj plynulý drive. Pokud by někomu přeci jen více vyhovovala vyšší plynulost (pozor abyste si z filmu neudělali telenovelu), je nutné sáhnout po dražším modelu, konkrétně přicházející HD50, nebo si od nás nechat postavit HTPC, který se o to dokonale postará.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

MĚŘENÍ A KALIBRACE

Projektor jsme resetovali do základního nastavení a přepnuli na reference režim. Výsledky měření jsou na obrázku níže. Projektor si pamatuje kompletní nastavení pro jednotlivé režimy, takže kalibraci je možné nastavit na DAY/NIGHT režim (zde došlo k vylepšení oproti HD25e).

Projektor Optoma HD26 stejně jako jeho předchůdce disponuje funkcí Briliant Color, a tak sebou nese známý neduh v podobě podsvícení základních barev. Při zapnutí této funkce sice projektor usvítí i 4m plátno, ale na druhou stranu barvy mohou na někoho působit již příliš mrtvě…

Při zapnutí BC se zvýší i základní kontrast a to z toho důvodu, že BC nezvyšuje úroveň černé barvy. Obraz tedy sice působí barevně méně přesně, ale zase více dynamicky. Inu, každý si musí vybrat, co mu více sedí.

Při vypnutí BC (stáhnutí na 1-2) ale nedochází k podsvícení barev. Projektor je tedy možné nastavit v nočním režimu na přesnější barvy a v denním režimu na vyšší svítivost. Takto většinou kalibrujeme všechny projektory v našich instalacích a naši zákazníci jsou nadmíru spokojeni.

Paradoxně i přes velkou chybu v barvách (ne stupnici šedé, ta je naprosto perfektní) obraz působí přirozeně, například oproti některým TV.

Citujeme z recenze HD25e:

Popravdě, raději méně podsvícené barvy, než přesaturované červené obličeje, které vídáme u TV známých výrobců po zapnutí všelijakých speciálních VIVID funkcí. Pro puristy bychom ale přeci jen doporučili spíše minimálně Benq W1300, který je na tom v tomto směru opravdu lépe a velmi se mu daří zachovat gamut Rec. 709.

Oproti HD25e je gamut již více saturován.

Uvádíme výsledky kalibrovaných režimů obou přístrojů. Abyste věděli, co lze z projektorů získat. Základní režimy jsou bohužel docela nepřesné a troufám si říci, že každý projektor by si alespoň základní kalibraci zasloužil. Zajistíte si tak nejenom parádně veliký obraz, ale hlavně správné nastavení pro Vaše oči ať už pro denní či noční režim.

Na obrázku je vidět, jak Gamma kolísá. Je to způsobené právě funkcí Dymanic black, která upravuje jas scény. Gamma je pak pouze orientační.

Hodnocení: [usr 6 max="10"]

GAMING

Jak zmiňujeme vždy, hraní her na DLP projektorech s DMD čipem uvnitř není třeba příliš komentovat. Díky rychlosti DMD čipu je hraní her opravdu perfektní. Jelikož nemáme přesné přístroje na měření input lagu, neudáváme zde přesná čísla (kdo by chtěl, nechť se podívá na ProjectorCentral, kde je většinou uvádějí). Input Lag je ale opravdu velmi nízký. Zkuste si pohybovat kurzorem myši na DLP vs LCD projektoru a neuvěříte, jak pomalé jsou LCD projektory oproti DLP. 3D je u DLP projektorů absolutně nejlepší ze všech dostupných technologií. Optoma HD26 / HD141X stejně jako její předchůdci jsou jako stvořené na hraní her, ať už ve 3D nebo 2D. Díky slušné svítivosti jsou hry opravdu svěží, hlavně ve 3D.

Perlička na závěr. Takové spojené dvě HD26 spolu se zakřiveným plátnem, kterou jsme mohli vidět na výstavě EDworld 2014, kde se hrálo Diablo 3, je labužnickou třešničkou.

3DTV play:

Citováno z předešlé recenze, jelikož se zde nic nezměnilo.

Projektor nedisponuje funkcí frame interpolation (záležitost většinou až drahých projektorů). Přesto je ale až neuvěřitelné, že v režimu 1080p24Hz (3DTVplay) jsou hry plně hratelné. Samozřejmě je zde v tomto režimu lag od myši a FPS hry „na score“ nebudou správná volba, ale zbytek her typu Assasins creed, série Batmanů, The Witcher jsou naprosto normálně hratelné. Díky perfektní ostrosti obrazu, která je jedním z klíčových parametrů u 3D a FullHD rozlišení, jsou 3D hry po našich úpravách až neskutečně reálné. Ve hře Batman Arkham Origins v Batmanově jeskyni, kdy se při nízké teplotě Batmanův dech mění v páru, jsme se nevyhnuli mrazení v zádech…

Dnes již kvalitní atmosféra her podpořená 3D na nás doslova sahala. V určitých pasážích kvalitních her ve 3D i náš největší grafický purista řekl, že smeká a že 3D je opravdu perfektní.

Hodnocení: [usr 10 max="10"]

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

Ani ne po roce tu máme nové modely od Optomy kompletně v jiném kabátě. A že nebudou jen tyto. Čeká nás ještě HD36 a HD50, inu je na co se těšit. Projektory se neliší od svým předchůdcům o 100%, to by ani nebylo možné po tak krátkém uvedení. Ale přeci jen došlo k pozitivním změnám hlavně v podobě svítivosti obou projektorů a funkce Dynamic Black. Cena projektorů je též opravdu příznivá a je možné, že se dočkáme ještě cen lepších. Jedná se tedy opravdu o perfektní Home Entertainment projektory, které za rozumný peníz udělají víc parády než modely předešlé. Pokud si k projektoru pak zakoupíte SmartTV box, například od firmy Benq, který máme k předvedení na našem showroomu, opravdu Vás zajímá nějaká SmartTV?

P.S. 9 hvězdiček z 10 je samozrejmě s přihlédnutím k ceně projektoru.

[usrlist "Vzhled konektivita vybavení ovládání:9" "2D Obraz:8" "3D Obraz:9" "Měření a kalibrace:6" "Gaming:10" max="10"]