Informace o projektoru


technologie: DLP, FullHD, 3D
projektor: BenQ W1400
popis:
alternace:

Recenze

Projektor BenQ W1400 se řadí mezi mainstream DLP projektorů v oblasti home entertainment firmy BenQ. Pod sebou má projektory W1300 a W1070 a nad sebou W1500 a W7500.  W1500 se papírově liší pouze bezdrátovým přenosem signálu. W1070 už je postarší kousek a W1300 entry level projektor, lišící se od W1400 v mnoha věcech. V případě W7500 se jedná o absolutně jiný projektor určený už spíše pro dedikované home cinema než jako home entertainment projektor.

Parametry zde: http://www.benq.com/product/projector/W1400/

Vzhled, Konektivita, Vybavení, Ovládaní

W1400 je o malinko větší než W1300, ale působí tak spíše z důvodu „krabicovějšího tvaru“. Designově působí elegantně a uceleně. Zpracování je „standardní“. Je tím myšleno, že občas je potřeba docvaknout nějaký ten plast, ale setkali jsme se s tím u mnoha projektorů, např. i u W1300. Optoma HD25e/131xe je na tom přeci jen o trochu lépe. DO má červené nerušící podvícení stejně jako u W1300 s pár tlačítky navíc.

Hlučnost

Projektor je díky většímu šasi lépe navržen a je tišší než např. W1300 a HD25e. Při zapnutí eco provozu je opravdu velmi tichounký a dá se říci, že nebude rušit ani v tichých pasážích filmů. Naopak při zapnuté smart eco či normal režimu lampy jsou otáčky ventilátoru slyšet i ze vzdálenosti 3m, samozřejmě při minimálním okolním hluku. Je zvláštní, že i při přepnutí na smartEco je hlučnosti vyšší než na eco režim, ale zaznamenali jsme něco podobného u Optomy a její dynamic black funkce. Jelikož při těchto režimech dochází k řízení výkonu lampového modulu (a to právě i ve směru nahoru), a tedy i svítivosti dle tmavosti/světlosti scény, je zřejmě nutné, aby otáčky ventilátoru byly vyšší, protože by nedokázaly tak rychle reagovat a lampu uchladit.

Lampa

3500/5000/6000/NA/NA hodin je na tom Benq drobet hůře než Optoma. Proto předpokládaný pokles svítivosti lampy, hlavně v počátku, bude rychlejší. NA/NA, co k tomu dodat? Snad jen to, že webové stránky Benq by si zasloužily trošku víc pozornosti a např. dostupnost manuálů u projektorů, které jsou na trhu už nějaký ten pátek by se hodilo…

Připojení a flexibilita umístění

W1400 spolu s W1300 i 1500 nabízí navíc oproti průměru DLP projektorů větší rozsah zoomu. Je tedy možné mít projektor při stejné velikosti úhlopříčky umístěn blíže než u většiny DLP projektorů. Zadní pozice je podobná jako u ostatních. 100“ obraz je možné zaostřit od 2,4 m do 3,8 m. Projektor tedy nabízí trochu ze shortrow projektorů. Benq jako jeden z mála, ne-li jediný nabízí v této cenové kategorii i funkci Lens shift. Jedná se tedy jen o vertikální Lens shift, ale aspoň něco.

Ohledně toho, o kolik je možné obraz posunout, je vcelku detektivka se zabývat. Nejenže sehnat manuál, aniž byste projektor zakoupili, není jednoduché, ale i v manuálu aby se člověk naučil jiné řeči. My to zjednodušíme. Vydělte vše dvěma a je to. W1400 nabízí možnost posunu 20% tedy vlastně 10%. Základní poloha je posunuta o 10% tedy o 5%. Celkem tedy o 15% výšky obrazu. Není to mnoho a dokonce i W1300 nabízí více. Bohužel ale tento posun většinou nestačí k tomu, aby projektor mohl být umístěn dostatečně vysoko u stropu a nepůsobil rušivě. Proto je stále vhodnější umístit projektor na poličku, pokud je to možné, nebo použít mírné lichoběžníkové korekce, pokud chceme mít obraz dostatečně nízko.

Pro vhodné umístění doporučujeme používat velmi kvalitní kalkulátor na webu projectorcentralu, popřípadě na stránkách výrobce.

http://www.projectorcentral.com/Optoma-HD25e-projection-calculator-pro.htm

Připojení na zadním panelu je vidět na obrázku níže. W1400 nabízí dva HDMI vstupy a co považujeme za přínosné také trigger 12V například pro elektrické plátno, což např. Optoma HD25e nenabízí.

Hodnocení: [usr 8 max="10"]

2D OBRAZ

Ještě než se pustíme do hodnocení samotného obrazu, je nutné podotknout jednu důležitou věc, kterou zmiňujeme vždy. Projektor Benq W1400 je je DLP projektor, který i přes slušně vysokou rychlost a více segmentů DLP kolečka může působit citlivým jedincům na RBE efekt u těchto projektorů problém. Proto doporučujeme před koupí tohoto projektoru zjistit, jak jste na tento „problém“ citliví. Třeba návštěvou našeho showroomu.

Ostrost

DLP projektor rovná se ostrý obraz. Nad tím není třeba polemizovat. Problém s ostrostí nastává tedy už jen u použité optiky. Bohužel náš testovací vzorek měl docela nepovedenou optiku, díky které měl projektor nejenže velkou uniformitu ve svítivosti, skoro polovina obrazu byla víc jak o 50% tmavší, ale také velmi neostré oba spodní rohy obrazu. Díky DC3 DMD čipu jsou mezery mezi pixely opravdu minimální a projektor díky tomu „ždímá“ detaily z obrazu na maximum.

Svítivost

Trochu čísel:

Měřili jsme na 120“ plátně s Gain 1:1. Projektor měl nasvíceno cca 110h. Je nutné dodat, že projektor disponuje funkcí briliant color. U  Benq W1400 je i s touto funkcí dosaženo kvalitního barevného podání s průměrným dE pod 3! Což se nedá říci o Optomě.

100% bílá calibrated 10,1 ftL – režim lampy ECO, BC off

100% bílá cinema režim 19ftL – provoz lampy Normal, BC on

BC = Brilliant Color

W1400 dokáže svítit poměrně dost při zapnutí fce BC a bright režimu. V pohodě postačí pro okolní ambient a zároveň i po kalibrování na večerní koukání filmů. Což považujeme za velkou výhodu.

Black Level a Dynamic Iris:

Black level (úroveň černé) 0,005ftL při plné bílé 8,3 ftL s kontrastním poměrem tedy 1523:1. Trošku Vás může zarazit nízké ftL. Jedná se o ftL při vypnuté funkci BC, pro demonstraci slušně nízkého BL. Je pravdou, že pro takto nízké ftL u bílé barvy je nutné mít dedikovanou kompletně tmavou místnost. Ale po zapnutí funkce BC se hodnoty cca zdvojnásobí, takže žádné strachy. Výhoda W1400 je ta, že i po zapnutí BC jsou barvy též perfektní a v podstatě bez viditelné chyby. Lze tedy konstatovat, že úroveň černé je u W1400 na velmi dobré úrovni, troufáme si tvrdit, že lépe než u HD25e a W1300.

Je nutné upozornit, že DLP projektory ještě stále mají trošku problém se scénami s průměrným APL pod 50%. Pokud je scéna světlejší pak je obraz krásně dynamický, tmavé části obrazu u světlých scén jsou opravdu černé. Na druhou stranu, pokud máme celkově tmavou scénu a v ní světlé části, tmavé části jsou světlejší než by bylo vhodné a občas působí rušivě. LCD projektory na toto trpí méně. Lcos projektory jsou pak perfektní v obou směrech. Jedná se ale o vlastnost technologie a není to nějak extrémně rušivé. Purista raději zainvestuje do Lcos technologie, v tomto směru.

Uniformita obrazu u námi testovaného kusu byla velmi špatná, viditelná i ve světlých scénách filmů. Celkově polovina obrazu svítíla o 50% méně než druhá a v tomto případě, kde je optika opravdu z nepovedeného konce, bychom u kusu pro zákazníka žádali výměnu. Jelikož se ale tato vlastnost liší kus od kusu a vyskytuje se v podstatě u všech projektorů (víceméně však v mnohem menší míře), berme to jen jako velmi konkrétní, nepříliš směrodatnou informaci.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

3D OBRAZ

BenQ W1400 disponuje technologií DLPlink pro zobrazení 3D obrazu. Oproti Optomě tedy postrádá RF synchronizaci. DLPlink využívá k synchronizaci 3D obrazu tzv. flash. Jedná se o vložený snímek jedné barvy (red, white flash) mezi jednotlivé filmové snímky, díky kterému se DLPlink brýle přepínají. Tím se vytváří výsledný 3D obraz. Jedná se tedy o aktivní technologii (W1400 používá red flash, který je oproti white flash lepší v úrovni černé). Nebylo by na tom až tak nic špatného, pokud by Benq nepřibalil žalostné 3D brýle. Jeden by předpodkládal že značení D4 je více než D3 a že i brýle budou kvalitnější. Bohužel D3 byly mnohem kvalitnější a D4 špatně blokují flash. Výsledkem je červený nádech při 3D včetně mírného ghostingu při natočení hlavy. Proto doporučujeme kvalitnější DLPlink brýle, jako například Optoma ZD301, které jsou opravdu perfektní, a to doslova.

W1400 se umí rozsvítit dostatečně. Při zapnutí briliant color a lampy na neECO režim „prosvítí“ ve 3D obraz až do úhlopříčky 120“. Je však vhodné mít tmu v místnosti. Pokud se nepleteme, i W1400 používá triple flash DMD čipu 3. generace, tedy i 3D obraz je velmi stabilní. Co považujeme za přínosné je FI (frame interpolation) funkce. Ta u 2D obrazu má význam spíše jen u sportu a her. Ve 3D ale zvyšuje plynulost a je částečným přínosem u filmů jako Gravitace 3D apod.

Ghosting

Velmi zkráceně. Pokud použijeme kvalitní DLPlink brýle, ghosting je u tohoto projektoru velká neznámá.

Motion handling

BenQ u svých projektorů dbá hlavně na kvalitní filmový zážitek. Proto i plynulost obrazu při 24p je velmi příjemná a bez artefaktů.

W1400 disponuje funkcí prokládání snímků, jak už bylo zmíněno výše. Tato funkce se hodí spíše pro sport a hry. I když u her spíše také ne, protože zvyšuje prodlevu (lag). Doporučujeme ji však používat v nízkém nebo středním nastavení, jelikož skoro jako všechny FI při maximálním nastavení produkují různé artefakty. U filmů nemá smysl funkci zapínat, dělá z nich telenovelu (rozbíjí krásnou 24p plynulost).

Hodnocení: [usr 7 max="10"]

MĚŘENÍ A KALIBRACE

Projektor jsme resetovali do základního nastavení a přepnuli na cinema režim. Výsledek měření je na obrázku níže.

Benq se zaměřuje na přesné barvy a zde jsou vidět hlavní výhody W1400. Opravdu se díky CMS systému kalibrace podařilo umožnit to, že po kalibraci jsou dE základních barev RGBCMY pod 3. Jedná se tedy o velmi přesný barevný gamut REC 709 (pro HD filmy), přesně takový, jak ho zamýšleli filmoví tvůrci, a ničím tedy nebude rušit naše oči.

Stupnice šedi jsou opravdu dokonalé s průměrnou dE 0.5, což je opravdu perfektně přesné a lidské oko nemá šanci jakýkoli nádech šedé zaznamenat.

Gamma je vcelku přesná. Dá se říci, že odpovídá dynamickému rozsahu projektoru. Mírně balancuje kolem 2.2 a na nízkých úrovních je mírně vyšší, ale celkově je obraz vyvážený a nedochází ke klipingu ani u spodních odstínů šedi ani u blízkých bílé.

Hodnocení: [usr 10 max="10"]

GAMING

Jak zmiňujeme vždy, hraní her na DLP projektorech s DMD čipem uvnitř není třeba příliš komentovat. Díky rychlosti DMD čipu je hraní her opravdu perfektní. Jelikož nemáme přesné přístroje na měření input lagu, neudáváme zde přesná čísla (kdo by chtěl, nechť se podívá na ProjectorCentral, kde je většinou uvádějí). IL je u W1400 přeci jen o dost vyšší než u HD25e. Přesto je většina her ve 2D hratelných.

3D je u DLP projektorů absolutně nejlepší ze všech dostupných technologií. Avšak i přesto že u W1400 je obraz velmi kvalitní při použítí s 3D brýlemi ZD301, není příliš plynulý a je nutné použít FI. Zde ale nastává problém, protože IL se ještě zvýší a hry už jsou opravdu nehratelné…

Hodnocení: [usr 5 max="10"]

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

Jen velmi stručně. Projektor Benq W1400 je kvalitní tichý projektor vhodný převážně na večerní filmy. Odpovídající REC 709 je toho důkazem. Vyšší cena než HD25 a W1300 je vyvážena lepší úrovní černé a spolu s možností slušně dynamického Bright režimu z něj dělá všestranný stroj.

[usrlist "Vzhled konektivita vybavení ovládání:8" "2D Obraz:9" "3D Obraz:7" "Měření a kalibrace:10" "Gaming:5" max="10"]