Informace o projektoru


technologie: DLP, FullHD, 3D
projektor: Benq W1350
popis:
alternace:

Recenze

Budiž světlo. Svítí to a to fest. Tak by se dala popsat velmi stručně charakteristika W1350tky. Nástupce W1300, který přidává zase nějaký ten lumen navíc a svou barevnou přesností a svítivostí předčí skoro i Optomu HD36.

Parametry zde:
http://www.benq.cz/product/projector/w1350/

Vzhled, Konektivita, Vybavení, Ovládaní

Šasí W1350 se neliší od W1300.  Lichoběžníkový tvar lehce pomáhá projektor viditelně shovat. Avšak někomu se spíše zalíbí designem W1070+ či W1400.

Dálkové ovládání červeně podsvícené, neoslňuje tolik jako v případě konkurence od Optomy.

Hlučnost

Hlučnost projektoru je v mezích normy většiny uživatelů, jak zmiňujeme skoro vždy. Protože tomu tak v podstatě je. Projektory do 50tisíc korun se zásadně v hlučnosti neliší. Pokud se tedy pohybujeme v rámci home cinema/entertaiment. Velikosti projektorů jsou velmi podobné, stejně jako výkon a tedy patřičné teplo z lampových modulů. Ani Benq, ani Optoma by si nedovolili použít extra nekvalitní ventilátory, aby tak „degradovali“ své produkty. Tím pádem je hlučnost způsobena primárně průtokem vzduchu. Není tedy možné z jednoho modelu dostat zásadně rozdílnou hlučnost. Samozřejmě záleží i na konstrukci, ale rozdíly se nedají příliš hodnotit. Pokud máte rádi v místnosti opravdu dokonalé ticho a vyžíváte se v napínavých horrorových scénách, budete muset šáhnout hlouběji do kapsy a pokouknout například po epsonu TW7200, který je opravdu dokonale tichý.

W1350 si díky vysokému jasu vynucuje vyšší otáčky ventilátoru, a dokonce ne jednoho. Podobně na tom byla i W1300. Proto musíme uznat, že například Benq W1070+, Optoma HD36 jsou drobátko tišší projektory. Hlavně pak v plně svítivém režimu lampy. Holt něco za něco.

Lampa

Výdrž lampy Eco/Bright 3500/2000.  Tyto nižší hodnoty oproti průměru jsou způsobeny právě větším světelným výkonem. Není vůbec jednoduché udělat projektor který hodně svítí a zároveň má 6000h v eco režimu. HD50 má sice slušnou svítivost, ale zdaleka ne takovou jak W1350. Na druhou stranu má 2x lepší úroveň černé. I tak ale v Eco režimu W1350 svítí tak hodně, že si hravě poradí s 3 metrovou úhlopříčkou za lehkého okolního osvětlení.

Flexibilita umístění

W1350 stejně jako W1300 je projektorem s delší projekční vzdáleností. Je opakem W1070+, u kterého je nutné, aby byl projektor při stejně velké úhlopříčce umístěn blíže k plátnu. W1350 má totožný rozsah zoomu i jako HD36 či HD50.

Uhlopříčku 120“ tedy zvládne od ca 3,7 až po 5,5m, měřeno od kraje optiky. Projektor má rozsah ofsetu od 10% do 28%, kdy při 120“ úhlopříčce může být horní okraj obrazu od cca 15 až po 36 cm níže/výše než je střed optiky, dle toho jestli stojí na nožkách nebo je instalován „vzhůru nohama“. 36cm procenty odpovídá jen číslu 24, ne 28. Nejsme si jisti, kde v manuálu udělali kluci z Benq chybu 🙂

Připojení

2x HDMI, z toho 1x MHL, plně dostačuje u všech domácích projektorů. Oproti W1300 přibilo výstupní napájecí USB pro napájení přijímací části Wifi modulu.

Integrovaný dvoukanálový DAC převodník je sice fajn, ale většina lidí ho stejně nevyužje. A bůh ví, jaké kvality je.

12V trigger pro spuštění plátna je již skoro standartem u většiny domácích projektorů a bylo by zbytečnou komplikací v případě neimpletace.

WiFi moduly (dokoupitelné)

Něco málo k wifi konektivitě. Nemůžeme říci, že to nebyl špatný nápad. Určitá poptávka tu byla a bude. Své místo si najde. Popravdě jsme ale zastánci pevné kabeláže, pokud to jen je možné.

Proč?

  • Datová komprimace = kvalita přenosu
  • Wifi rušení
  • Poruchovost

AD1)

I když je kvalita přenosu na vysoké úrovni a komprimace datového toku u filmů není příliš viditelná, tak čím vyšší datový tok a vyšší kvalita lze ji občas spatřit v podobě šumu. Nejvíce je viditelná u počítačového prostředí. Berte, že datový tok pro FullHD 3D obraz je značný a zvláště pro 3D je nejdůležitější kvalita obrazu.

AD2)

Pokud je v oblasti mnoho wifi sítí, tak s vyšší vzdáleností modulů od sebe může docházet k vypadávání signálu mezi moduly. Nestává se to příliš často, ale stát se to může, byli jsme svědky.

AD3)

Z 10 zařízení 4ks ne plně funkční. Neustálé vypadávání signálu, nebo prostě jen nekomunikace modulů. Toť naše zkušenost. Možná počáteční řada, možná zrovna špatné kombinace míst. Ale i tak nás to utvrzuje v tom, že kabel je prostě kabel… Pozor 6 jich bylo plně funkčních a zbylé 4ks po výměně také, ale přeci jen čas není dnes zadarmo…

Takže pokud není zbytí a případná instalace HDMI kabeláže by byla komplikovaná či neestetická, potom je Wifi řešení. Pokud ne volte slušný HDMI kabel.

Hodnocení: [usr 8 max="10"]

2D OBRAZ

Ještě než se pustíme do hodnocení samotného obrazu, je nutné podotknout jednu důležitou věc, kterou zmiňujeme vždy. Projektor Optoma HD26 / HD141X  je DLP projektor, který i přes aktuální vysokou rychlost DLP kolečka může působit citlivým jedincům na tzv. RBE efekt u těchto projektorů problém. Proto doporučujeme před koupí tohoto projektoru zjistit, jak jste na tento efekt citliví. Třeba návštěvou našeho showroomu.

Ostrost

W1350 stejně jako W1070+ v ostrosti nezaostává. Musíme uznat, že u předešlých modelů a i například některých kusů W1400/W1500 byl problém s ostrostí v krajích obrazu. Vypadá to, že nové modely se v tomto posunuli dál. Na druhou stranu Optoma HD36 má ještě o drobátko ostřejší či spíše detailnější (možná je to způsobeno softwarovým zpracováním). Pokud však projektory nepostavíte vedle sebe a obraz nebudete zkoumat, rozdíl nepoznáte.

Berte v potaz, že dokonalé zaostření v ploše neexistuje, a že i ty nejdražší projektory mohou mírným rozostřením v rozích obrazu trpět. Ono je ale důležité, aby obraz byl ostrý v 80% plochy. A že bude mírně, teď myslíme opravdu mírně, ne těžce rozmazaný, v nějakém tom rohu kam stejně při filmu koukáte maximálně 10% času filmu, rozostřen, většině vadit nemusí.

Interpixelový gap je v podstatě neviditelný a lze ho spatřit až při pozorovací vzdálenosti pod 1:1 (pozorovací vzdálenost X výška obrazu). Tak jako u většiny DLP projektorů. Rozdíly v DMD čipech v tomto ohledu nejsou veliké.

Svítivost

Zde velmi silnou stránkou tohoto projektoru. Někdo by mohl namítnout, že to má „jen“ 2500 ANSI. Zde je nutné podotknout jednu věc. Můžete udělat projektor i s 5000Ansi za 20tisíc. Musíte si být však vědomi, že barvy budou totálně vedle a kontrast opravdu špatný. W1350 je projektor na doma nejedná se o datový projektor. A i když Optoma píše u svých produktů vyšší svítivost, zaplatí při této svítivosti svými barvami. W1350 svítí hodně a přitom barvy jsou parádní. Dokonce při zapnuté funkci brilliant color je obraz pořád „koukatelný“, což u Optomy funguje též, ale nesmíte dát tuto funkci na maximum (u benq lze pouze vypnout/zapnout).

Projektor benq W1350 se svou svítivostí dokáže usvítit i 150“ plátno za plné tmy. Možná bude potřeba zapnout plný režim lampy, ale pokud je místnost větší, nebo tmavá, tak lze použít i eco režim. Stále se bude držet v rozmezí 12-16fL.

Na druhou stranu, pokud budete chtít koukat na filmy za plné tmy a půjdete s úhlopříčkou pod 120“ bude problém se světlými scénami, které Vás budou oslňovat a způsobovat pálení očí či bolest hlavy. Také úroveň černé bude vysoko a tmavé scény nebudou zase mít ten správný kontrast. Toto se dá spravit kalibrací obrazu, kde svítivost mírně klesne (maximálně však do 20% a s úrovní černé se dělat nic nedá) Zde si však už musíte přivolat odbornou pomoc. Při okolním osvětlení je však dostatečná svítivost pozitivem. Stejně tak jako u 3D obrazu. Stejně bychom nedoporučovali za plné tmy jít s tímto projektorem pod 100“.

Black Level a Dynamic Iris

Úroveň černé barvy je u projektorů typu home entertaiment sekundaritou. Je W1350 home entertaiment projektor? Ano i ne. Svou svítivostí jednoznačně ano, svou úrovní černé spíše ne. Černá opravdu není černá, pokud je úhlopříčka příliš malá. A pokud bude zase příliš obrovská tak i obrovská svítivost tohoto projektoru nemusí stačit. Zde jde o kompromis. Udělat projektor který hodně svítí a zároveň má velký kontrast není vůbec sranda. Je nutné použít velmi kvalitní optiku, která něco stojí a nejen to, je toho více. Takže co s úrovní černé u W1350? Inu, pokud jste citlivý na úroveň černé a plánujete úhlopříčku kolem 100-120“ berte raději HD50. Ano je dražší, ale úroveň černé má 2x lepší (změřeno 0.008fL HD50, 1700:1 native contrast vs 0.016fL W1350 ca 1000:1 native contrast).

Projektory Benq nedisponují funkcí dynamické regulace jasu lampy, jako konkurenční produkty od Optomy. Nevíme, zda-li je to na škodu, jelikož každá mince má dvě strany. Proto i když projektory Optoma se zapnutou funkcí dynamic black nabízí až 3x lepší úroveň černé, je to vyváženo horší barevnou přesností.

s BT.1886 má 1350 trošku problém díky vysoké svítivost, ale kalibrací se dá cosi zachránit:

Co je BT.1886:
I přes to, že úroveň černé není dokonalá, tak některé projektory dokáží „vytáhnout“ (zvýšit jejich jas) jemné tmavé (odstíny šedi) detaily v tmavých scénách. To opticky působí, že projektor má vyšší kontrast než doopravdy má a že černá i přes to, že není sametová, nepůsobí tak rušivě, jelikož tmavé části scény nejsou jeden tmavý flek. Tak jak to vídáme na LCD televizorech, nazývající se Black Clipping. DLP projektory s tímto nemají problém.

Co to je Black Clipping:
Představte si tmavý obrázek se spoustou jemných šedých detailů. Těch detailů je tam 2000 a každý má o jeden krůček tmavší odstín než ten předešlý. Pokud máte zařízení kterému omylem nastavíte špatně informaci o těch nejtmavších odstínech, zařízení je nezobrazí a „sleje“ je do jedné stejně tmavé plochy. Obraz pak postrádá detailnost v tmavých scénách. Zde dominují DLP projektory oproti Lcos projektorům.


Co je Black Level:
Je úroveň černé, a udává jak moc tmavá na obrázku je až sametově černá. Jedná se o zbytkové světlo zařízení, které nelze jakkoli ovlivnit nastavením v přístroji. Přístroje s lepší úrovní černé mají většinou i vyšší nativní kontrast a díky tomu působí obraz prostorověji a skutečněji. Zde dominují Lcos projektory oproti DLP.Toto se děje v čase, tedy záleží jak dlouho tmavá scéna je a jak moc se nemění. V případě rychlé změny tmavé a světlé scény to však neuvidíte.

Uniformita obrazu u námi testovaného kusu byla vyšší než u HD36. Jelikož se ale tyto vlastnosti liší kus od kusu a vyskytují se v podstatě u všech projektorů, berme to jen jako velmi konkrétní, nepříliš směrodatnou informaci.

Motion Handling

Jen ve zkratce. Projektor si umí velmi dobře poradit s 24 snímky za vteřinu. Je to výhradou DLP projektorů, díky rychlému DMD čipu uvnitř, kde nedochází v podstatě žádnému „mazání“ obrazu.

Avšak pozor. Filmy jsou bohužel zatím stále jen s 24 počty snímků za vteřinu. Je pravdou, že si díky tomu zachovávají příjemný drive. Na druhou stranu, nastane-li pohyb kamery a tedy celé scény, hlavně světlé s tmavými částmi, mohou někteří jedinci vidět pohyb jako trhaný. V případě 60snímků za vteřinu se nic takového neděje. Jsou zde ale zase jiné komplikace v podobě převodu 24/60 atd.

Nebo se naskýtá ještě možnost pořídit projektor s funkcí snímkového prokládání jako je Optoma HD50 či Benq W1400/1500. Počítejte ale s mírným telenovela efektem. Další možností je použít HTPC s příslušný software. Toto řešení bývá nejkvalitnější, na druhou stranu přináší více investic.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

3D OBRAZ

Benq W1350 disponuje 3D technologií DLPlink .

DLPlink využívá k synchronizaci 3D obrazu tzv. flash. Jedná se o vložený snímek jedné barvy (red, white, blue) mezi jednotlivé filmové snímky, díky kterému se DLPlink brýle přepínají. Tím se vytváří výsledný 3D obraz. Jedná se tedy o aktivní technologii. W1350 má red flash – většinou ten lepší.

Zde nutné podotknout, benq konečně nahradil své špatné 3D brýle typu D4 verzí následující tedy D5. A ano jsou lepší a to minimálně 5x. Jedná se v podstatě totožné 3D brýle jako Optoma ZD302, akorát v jiné barvě. U W1350 jsou jedny 3D brýle v balení.

Stejně jako s většinou videoprojektorů na trhu nedoporučuje překračovat 120“ u 3D obrazu. U benq W1350 není problém za plné tmy jít až na 135“. V případě dokonale tmavé místnosti, bychom mohli volit i přes 135“. Dokonale tmavou místností máme na mysli nejenom tmu, ale vše tmavé včetně zdí podlah a stropů. Nejedná se pak už většinou o obývací pokoje.

I když jsou D5 a ZD302 velmi kvalitní DLPlink brýle, musíme uznat, že ZF verze u Optomy, tedy radiofrekvenční přenos synchronizace je lepší. Například u filmu Gravitace lze vidět mírně červený nádech v krajích obrazu. Tam kde by měla být plná černá, která ještě není plně černá díky horší úrovni černé W1350tky. Toto se například u HD50 s ZF2300 neděje vůbec a 3D je pak tedy opravdu perfektní!

Ghosting

Tato kategorie je u DLP projektorů velmi krátká. DMD čipy jsou dostatečně kvalitní na to, aby se ghostingu v podstatě vyhnuly. Jediné kdy tento neduh může vzniknout je v případě nekvalitních 3D brýlí spolu s větším náklonem hlavy od obrazu.

Hodnocení: [usr 8 max="10"]

MĚŘENÍ A KALIBRACE

Projektor jsme resetovali do základního nastavení.

Funkce Brilliant Color:

Tato funkce je jako chameleon. V každém projektoru se chová jinak. Je to dáno jednak kombinací DLP kolečka uvnitř i softwarovým nastavením. Ale u všech projektorů v podstatě barvy „podsvicuje“. Benq umí s touto funkcí pracovat lépe jak Optoma, výsledný obraz je přirozenější, na druhou stranu rozdíl výslední svítivosti je o něco menší než u Optomy.  Vytknout musíme i jakési světlé konturování obrazu. Tedy obraz vypadá sice kontrastnější a jasnější, ale méně reálný.

Benq W1350 má 6ti rychlostní, 6ti segmentové DLP kolečko, stejně jako Optoma HD36.

Poslední jmenovanou vlastností BC je, že se zvýší i základní kontrast a to z toho důvodu, že BC nezvyšuje úroveň černé barvy. Obraz tedy sice působí barevně méně přesně, ale zase více dynamicky.

Základní režimy, tedy když si projektor přinesete domu a vybalíte z krabice, jsou skoro vždy bohužel docela nepřesné a troufám si říci, že každý projektor by si alespoň základní kalibraci zasloužil. Zajistíte si tak nejenom parádně veliký obraz, ale hlavně správné nastavení pro Vaše oči ať už pro denní či noční režim a užijete si opravdovou kvalitu.

Nativní kontrast cca 1000:1 jako klasika u DLP do 30tisíc. U Benq W1350 je tento částečně nižší kontrast způsoben jeho vysokou svítivostí. Se zapnutou funkcí BC je kontrast cca 1500-2000:1. Například Optoma HD50 s naprostou přirozeností obrazu, dokonce při zapnuté funkci BC (ale POZOR max do úrovně 4!!) má kontrast cca1700:1 a s její úrovní černé, která je velmi dobrá, musíme uznat, že obraz je ještě o řád lepší než u W1350 (Není lepšího u projektoru do zmíněné kategorie 50tisíc kč). Na druhou stranu tolik nesvítí.

Berte to tak, že zde z technologického a finančního hlediska není možné tyto hodnoty mít tak vysoké jako v případě Lcos projektorů. Je to víceméně jediný neduh DLP projektorů, odečteme-li RBE efekt, který stejně vidí jen pár lidí ze sta a to doslova. Proto si myslíme, že je i toto jsou slušné výsledky kontrastu. Jak jsme zmínili výše, Optoma dokáže díky funkci DB (dynamic black) zvýšit tyto hodnoty minimálně jednou tolik, ale na úkor barevné přesnosti. A provádět kalibraci s touto funkcí zapnutou je nadlidský úkol.

P.S. Berte v úvahu také to, že DCI norma pro digitální kina udává potřebný nativní kontrast cca 2000:1 a věřte, že mnoho kin ani toto nesplňuje. LCD TV mají tyto hodnoty i pod 1000:1.

Barvy „z fabriky“ jsou mimo, ale musíme uznat, že pokud máte slušné plátno, tak obraz působí i tak mnohem přirozeněji než u většiny TV.

Nekalibrovaný režim:

CINEMA, BC on, režim lampy ECO

Na nekalibrovaném režimu, lze vidět podsvícení červené barvy při zapnuté funkci BC. Stejný případ jako s W1070+ a stejně tak jako u většiny. Ale není to tak špatné, jak vypadá. Například HD26 je na tom hůře. I když je jasová složka barev velmi důležitá, raději barvy podsvícené než „přesvícené“. Gamma OK. Stupnice šedé nic moc… Bílá je studená (převládá modrá složka). Stejně tak barvy většina mimo, způsobeno hlavně fcí BC. Po kalibraci ale paráda.

Kalibrovaný režim:

BC off, režim lampy ECO

Stupnice šedé je parádní po kalibraci. Dnešní DLP projektory mají v tomto trošku navrch oproti LCD či Lcos. Barvy vše pod dE 3 až na modrou. Ale nenechte se zmást, skoro vůbec to nejde vidět. Modrá je mírně desaturována na plné 100% saturaci, ale na zbytku je fajn. Dokonce zelená barva u tohoto kusu měla slušnou saturaci, takže zelená je opravdu zelená a ne mírně nažloutlá. Pleťovky super, celková přirozenost obrazu po kalibraci zaručena. Předkládáme i výsledky saturačních levelů, abyste věděli, jak dobře na tom w1350 je. Pozorní si všimnou, že purpurová je „vyosena“ na svých saturačních levelech. Je to dáno díky tomu, že z důvodu posunu 100% stupně saturace se „uhnuly“ i nižší stupně saturace. Jsou však stále v normě, jak je vidět na přiloženém druhém obrázku.

Celkově tedy v této cenové kategorii dáváme zase 1.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

GAMING

Jak zmiňujeme vždy, hraní her na DLP projektorech s DMD čipem uvnitř, není třeba příliš komentovat. Díky rychlosti DMD čipu je hraní her opravdu perfektní. Jelikož nemáme přesné přístroje na měření input lagu, neudáváme zde přesná čísla (kdo by chtěl, nechť se podívá na ProjectorCentral, kde je většinou uvádějí). Input Lag je u 1300 plně dostatečný na jakoukoli hru. Pokud však jsou prioritou filmy, poté je výběr jasný. Zkuste si pohybovat kurzorem myši na DLP vs LCD projektoru a neuvěříte, jak pomalé jsou LCD projektory oproti DLP. 3D je u DLP projektorů absolutně nejlepší ze všech dostupných technologií.

P.S pro hráče

Díky vyysoké svítivost 1350tky lze použít 3D i na 4m úhlopříčce a věřte, že to je teprve ten správný „mazec“ zahrát si nějakou novodobou 3D hru s luxusní grafikou. Ano budete potřebovat alespoň GTX970 a nejlépe v SLI, ale stojí to za to.

3DTV play:

Citováno z předešlé recenze na HD26, jelikož se zde nic nemění.

Projektor nedisponuje funkcí frame interpolation (záležitost většinou až drahých projektorů). Přesto je ale až neuvěřitelné, že v režimu 1080p24Hz (3DTVplay) jsou hry plně hratelné. Samozřejmě je zde lag od myši v tomto režimu a FPS hry „na score“ nebudou správná volba, ale zbytek her typu Assasins creed, serie Batmanů, The Witcher jsou naprosto normálně hratelné. Díky perfektní ostrosti obrazu, která je jedním z klíčových parametrů u 3D a FullHD rozlišení, jsou 3D hry po našich úpravách, až neskutečně reálné. Ve hře Batman Arkham origins v batmanově jeskyni, kdy se při nízké teplotě batmanův dech mění v páru, jsme se nevyhnuli mrazení v zádech…

Dnes již kvalitní atmosféra her podpořená 3D na nás doslova šahala. V určitých pasážích kvalitních her ve 3D i náš největší grafický purista řekl, že smeká a že 3D je opravdu perfektní.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

Benq, Benq, Benq,… Někteří si o této značce myslí své. Ale musíme uznat, že až na pár „zaškobrtnutí“ v podobě prachu pod čočkou, rozostření obrazu či nedokonalého firmwaru u některé série W1400 a W1300, jsou na tom projektory od Benq velmi, velmi dobře a jsou plně konkurenční projektorům od Optomy.

W1350 nástupce W1300 a je zase o kousek lepší. Hlavně ty 3D brýle, to je skok úplně jinam. Skvělá ostrost obrazu a velmi vysoká svítivost při zachování kvalit barevného podání dělá z W1350 tvrdého soupeře. Akorát ta úroveň černé by mohla být lepší, ale něco za něco.

Plusy:

  • Vysoká ostrost
  • Perfektní stupnice šedé
  • Skvělé barevné podání i s vysokou svítivostí
  • 4m úhlopříčka? Žádný problém.

Mínusy:

  • Úroveň černé
  • Vyšší hlučnost
  • Horší barvy „z fabriky“
[usrlist "Vzhled konektivita vybavení ovládání:8" "2D Obraz:9" "3D Obraz:8" "Měření a kalibrace:9" "Gaming:9" max="10"]