Informace o projektoru


technologie: DLP, FullHD, 3D
projektor: Benq W1070+ Wifi
popis:
alternace:

Recenze

Chcete projektor, který Vám svou cenou nabídne to nejlepší v kategorii do 25 tisíč Kč? Tak tady je. W0170+ jako nástupce úspěšné W1070 dokazuje, že když se chce, tak to jde, a přidává lepší svítivost, ostrost obrazu a v neposlední řadě barevnou přesnost.

Tento projektor se nabízí i ve verzi s dalším W na konci, který značí, že se jedná o Wireless verzi. Tedy bez nutnosti vést HDMI kabeláž k projektoru. O wifi modulech se lehce zmíníme v kapitole připojení.

Parametry zde:
http://www.benq.cz/product/projector/w1070%2B/specifications

Vzhled, Konektivita, Vybavení, Ovládaní

Stručně, jasně, přesně. Opticky vypadá W1070+ jako povedený projektor. Inu, v tomto směru mu nějak není co vytknout. Zoom jde ztuha, považujme to za přínosné pro dobré zaostření, které u tohoto projektoru dosahuje opravdu skvělých výsledků.

Dálkové ovládání, červeně podsvícené, neoslňuje tolik jako v případě konkurence od Optomy.

Hlučnost

Hlučnost projektoru je v mezích normy většiny uživatelů, jak zmiňujeme skoro vždy. Protože tomu tak v podstatě je. Projektory do 50 tisíc korun se zásadně v hlučnosti příliš neliší. Pokud se tedy pohybujeme v rámci home cimena/entertainment. Velikosti projektorů jsou velmi podobné, stejně jako výkon, a tedy i patřičné teplo z lampových modulů. Ani Benq, ani Optoma by si nedovolili použít extra nekvalitní ventilátory, aby tak „degradovali“ své produkty. Tím pádem je hlučnost způsobena primárně průtokem vzduchu. Není tedy možné z jednoho modelu dostat zásadně rozdílnou hlučnost. Samozřejmě záleží i na konstrukci, ale rozdíly se nedají příliš hodnotit. Pokud máte rádi v místnosti opravdu dokonalé ticho a vyžíváte se v napínavých horrorových scénách, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy a pokouknout například po Epsonu TW7200, který je opravdu perfektně tichý.

Lampa

Výdrž lampy Eco/Bright  5000/3500. Zde zase není co dodávat. Jedná se o klasická čísla. Jelikož projektor svítí opravdu dostatečně, počítejte průměr 4000h. Vezměme cca 1000h jako roční průměr domácností, pak vystačíme s původní lampou 4 roky. Popravdě většina našich zákazníků už si brousí zuby na 4K, takže si nakonec stejně pořídí spíš nový projektor než lampu.

Flexibilita umístění

W1070+ nabízí throw ratio 1.15 – 1.5:1, tedy relativně standartní rozsah ZOOMu. Avšak vcelku krátký projekční poměr. Projektor je tedy schopen udělat velkou úhlopříčku už z kratších vzdáleností.

Projektor má fixní 5% ofset, kdy při 120“ úhlopříčce je horní okraj obrazu o 7,5 cm níže/výše než je střed čočky, dle toho jestli stojí na nožkách nebo je instalován „vzhůru nohama“. Projektor je tak spíše určen pro ostatní instalace než stropní, i když nabízí i Lens shift, který přidává dalších 15%. Maximálně tedy 20%. 20%, které nemusí být na průměrně vysoký strop dostatečné a spolu s kratší projekční vzdáleností by mohl již rušit estetiku místnosti. W1070+ se tedy víc hodí pro instalace pod stoleček, či instalaci na poličku v přiměřené výšce.

Záleží ale vždy na velikosti a situování místnosti, proto by naším doporučením mohlo být, když už se rozhodnete pro nějaký ten pojektor, navštivte náš showroom pro zkonzultování této problematiky.

Připojení

2x HDMI, z toho 1x MHL, plně dostačuje u všech domácích projektorů. Příjemné je výstupní napájecí USB pro napájení přijímací části Wifi modulu.

Integrovaný dvoukanálový DAC převodník je sice fajn, ale většina lidí ho stejně nevyužje. A bůh ví, jaké kvality je.

12V trigger pro spuštění plátna je již skoro standardem u většiny domácích projektorů a jeho neimplementace by byla zbytečnou komplikací.

WiFi moduly

Něco málo k wifi konektivitě. Nemůžeme říci, že to byl špatný nápad. Určitá poptávka tu byla a bude. Své místo si najde. Popravdě jsme ale zastánci pevné kabeláže, pokud to jen je možné.

Proč?

  • Datová komprimace = kvalita přenosu
  • Wifi rušení
  • Poruchovost

AD1)

I když je kvalita přenosu na vysoké úrovni a komprimace datového toku u filmů není příliš viditelná, čím vyšší datový tok a vyšší kvalita, lze ji občas spatřit v podobě šumu. Nejvíce je viditelná u počítačového prostředí. Berte, že datový tok pro FullHD 3D obraz je značný a zvláště pro 3D je nejdůležitější kvalita obrazu.

AD2)

Pokud je v oblasti mnoho wifi sítí, s vyšší vzdáleností modulů od sebe může docházet k vypadávání signálu mezi moduly. Nestává se to příliš často, ale stát se to může, byli jsme svědky.

AD3)

Z 10 zařízení 4ks ne plně funkční. Neustálé vypadávání signálu, nebo prostě jen nekomunikace modulů. Toť naše zkušenost. Možná počáteční řada, možná zrovna špatné kombinace míst. Ale i tak nás to utvrzuje v tom, že kabel je prostě kabel… Pozor, 6 jich bylo plně funkčních a zbylé 4ks po výměně také, ale přeci jen čas není dnes zadarmo…

Takže pokud není zbytí a případná instalace HDMI kabeláže by byla komplikovaná či neestetická, potom je Wifi řešení. Pokud ne, volte slušný HDMI kabel.

Hodnocení: [usr 8 max="10"]

2D OBRAZ

Ještě než se pustíme do hodnocení samotného obrazu, je nutné podotknout jednu důležitou věc, kterou zmiňujeme vždy. Projektor Optoma HD26 / HD141X  je DLP projektor, který i přes aktuální vysokou rychlost DLP kolečka může působit citlivým jedincům na tzv. RBE efekt u těchto projektorů problém. Proto doporučujeme před koupí tohoto projektoru zjistit, jak jste na tento efekt citliví. Třeba návštěvou našeho showroomu.

Ostrost

W1070+ je opravdu ostrý. Ale hořet pusa Vám nebude, nebojte. Obraz je ostrý a detailní. Je lepší než u HD26 či u předchůdce W1070. Ostrost v ploše je vysoká a v podstatě perfektní. Berte v potaz, že dokonalý fokus v ploše neexistuje, a že i ty nejdražší projektory mohou mírným rozostřením v rozích obrazu trpět. Ono je ale důležité, aby obraz byl ostrý v 80% plochy. A že bude mírně, teď myslíme opravdu mírně, ne těžce rozmazaný, v nějakém tom rohu kam stejně při filmu koukáte maximálně 10% času, většině vadit nebude.

Takže zde s ohledem na cenu smekáme a dáváme za 1. Máme zkušenost s více kusy z našich instalací, prodeje či kalibrací a opravdu je ostrost v průměru vysoko. Použitá optika je tedy kvalitní.

Interpixelový gap je v podstatě neviditelný a lze ho spatřit až při pozorovací vzdálenosti pod 1:1. Tak jako u většiny DLP projektorů. Rozdíly v DMD čipech v tomto ohledu nejsou veliké.

Svítivost

Svítí to a to dost. Díky kratší projekční vzdálenosti projektor neztrácí. Lampový modul 240W dodá světlo bez problémů pro 120“ úhlopříčku. Na druhou stranu, pokud budete chtít koukat na filmy za plné tmy a půjdete s úhlopříčkou pod 100“ může být problém se světlými scénami, které by Vás mohly oslňovat a způsobit pálení očí či bolest hlavy. Toto se dá spravit kalibrací obrazu kde svítivost mírně klesne. Zde si však už musíte přivolat odbornou pomoc. Při okolním osvětlení je však dostatečná svítivost pozitivem. Stejně tak jako u 3D obrazu.

Neřiďte se prosím parametry udávané na internetu výrobci. Jsou sice dobré pro nějaké to lehké srovnání, ale máme vyzkoušeno, že po kalibraci jsou výsledky někdy i dost rozdílné. Jako v případě porovnání HD26 vs W1070+, kde by se mohlo zdát že HD26 jednoduše W1070+ „přesvítí“. Po kalibraci je ale vše jinak, W1070+ HD26 přesvítí při věrnějším barevném podání.

Black Level a Dynamic Iris

Úroveň černé barvy je u projektorů typu home entertainment sekundaritou. I když je úroveň černé na skoro stejné úrovni jako u HD26, díky vyššímu nativnímu kontrastu se jeví jako lepší. Dalším zásadním krokem v tomto směru jsou až vyšší modely například Epson TW7200. Benq W1400 a Optoma HD50 ale mají úroveň černé také cca 2x lepší.

Projektory Benq nedisponují funkcí dynamické regulace jasu lampy, jako konkurenční produkty od Optomy. Nevíme, zda-li je to na škodu, jelikož každá mince má dvě strany. Proto, i když projektory Optoma se zapnutou funkcí dynamic black nabízí až 3x lepší úroveň černé, je to vyváženo horší barevnou přesností.

Stejně jako všechny novodobé DLP projektory, i W1070+ dokáže vcelku dobře sledovat gammu v podobě BT.1886. Co to znamená? Jednoduše řečeno:

I přes to, že úroveň černé není dokonalá, DLP projektory dokážou „vytáhnout“ jemné tmavé (odstíny šedi) detaily v tmavých scénách. To opticky působí, že projektor má vyšší kontrast, než doopravdy má, a že černá i když není sametová, nepůsobí tak rušivě, jelikož tmavé části scény nejsou jeden tmavý flek. Tak, jak tento takzvaný Black Clipping vídáme na LCD televizorech.

Co to je Black Clipping:

Představte si například, že svítíte baterkou v lese. Pokud s ní budete osvěcovat strom, začnou Vám mizet detaily kůry stromu. Toto se děje v čase, tedy záleží jak dlouho tmavá scéna je a jak moc se nemění. V případě rychlé změny tmavé a světlé scény to však neuvidíte.

Uniformita obrazu u námi testovaného kusu byla vyšší než u HD36. Jelikož se ale tyto vlastnosti liší kus od kusu a vyskytují se v podstatě u všech projektorů, berme to jen jako velmi konkrétní, nepříliš směrodatnou informaci.

Motion Handling

Jen ve zkratce. Projektor si umí velmi dobře poradit s 24 snímky za vteřinu. Je to výhodou DLP projektorů díky rychlému DMD čipu uvnitř, kde nedochází v podstatě k žádnému „mazání“ obrazu.

Avšak pozor. Filmy jsou bohužel zatím stále jen s 24 počty snímků za vteřinu. Je pravdou, že si díky tomu zachovávají příjemný drive. Na druhou stranu, nastane-li pohyb kamery a tedy celé scény, hlavně světlé s tmavými částmi, mohou někteří jedinci vidět pohyb jako trhaný. V případě 60snímků za vteřinu se nic takového neděje. Jsou zde ale zase jiné komplikace v podobě převodu 24/60, atd.

Nebo se naskýtá ještě možnost pořídit projektor s funkcí snímkového prokládání, jako je Optoma HD50 či Benq W1400/1500. Počítejte ale s mírným telenovela efektem. Další možností je použít HTPC s příslušný software. Toto řešení bývá nejkvalitnější, na druhou stranu přináší více investic.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

3D OBRAZ

Benq W1070+ disponuje 3D technologií DLPlink. Optoma nabízí RF technologii, která poskytuje ještě o drobet lepší úroveň černé ve 3D a lepší separaci, tedy menší ghosting (zde však záleží i hodně na 3D brýlích).

DLPlink využívá k synchronizaci 3D obrazu tzv. flash. Jedná se o vložený snímek jedné barvy (red, white, blue) mezi jednotlivé filmové snímky, díky kterému se DLPlink brýle přepínají. Tím se vytváří výsledný 3D obraz. Jedná se tedy o aktivní technologii.

Jako kvalitní 3D brýle u nás na trhu jsou ZD302, nástupce ZD301. Brýle jsou ergonomičtější než jejich předchůdci a mají větší „skla“. Prozatím jsme netestovali Benq verzi D5, ale víme, že s D4 toho moc nevyhráli, naopak byly kvality žalostné.

Stejně jako s většinou videoprojektorů na trhu nedoporučujeme překračovat 120“ u 3D obrazu, ani Benq W1070+ není výjimkou. Jedině v případě dokonale tmavé místnosti bychom mohli volit i lehce přes 130“. Dokonale tmavou místností máme na mysli nejenom tmu, ale vše tmavé včetně zdí podlah a stropů. Nejedná se pak už většinou o obývací pokoje.

Ghosting

Tato kategorie je u DLP projektorů velmi krátká. DMD čipy jsou dostatečně kvalitní na to, aby se ghostingu v podstatě vyhnuly. Jediné kdy tento neduh může vzniknout je v případě nekvalitních 3D brýlí spolu s větším náklonem hlavy od obrazu.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

MĚŘENÍ A KALIBRACE

Projektor jsme resetovali do základního nastavení.

Funkce Brilliant Color:

Tato funkce je jako chameleon. V každém projektoru se chová jinak. Je to dáno jednak kombinací DLP kolečka uvnitř, jednak softwarovým nastavením. U W1070+ základní barvy „podsvicuje“, ale i přesto je barevné podání vcelku dobré, když je tato funkce zapnutá. Vytknout musíme i jakési světlé konturování obrazu. Tedy obraz vypadá sice kontrastnější a jasnější, ale méně reálný.

Výhodou Benq projektorů je použití i 6ti rychlostního a 6ti segmentového DLP kolečka i u levnějších modelů, a tedy kvalitnější podání barev. HD26 takové přesnosti nedosahuje, ale berte v potaz, že je také o nějaký ten, pro někoho nezanedbatelný, peníz levnější.

Poslední jmenovanou vlastností BC je, že se zvýší i základní kontrast, a to z toho důvodu, že BC nezvyšuje úroveň černé barvy. Obraz tedy sice působí barevně méně přesně, ale zase více dynamický. Inu, každý si musí vybrat, co mu více sedí.

Základní režimy, tedy když si ho přinesete domů a vybalíte z krabice, jsou skoro vždy bohužel docela nepřesné a troufám si říci, že každý projektor by si alespoň základní kalibraci zasloužil. Tím spíš když má projektor po kalibraci přesné barevné podání. Zajistíte si tak nejenom parádně veliký obraz, ale hlavně správné nastavení pro Vaše oči, ať už pro denní či noční režim, a užijete si opravdovou kvalitu.

Nativní kontrast cca 1100:1 jako klasika u DLP do 50 tisíc. Berte to tak, že zde z technologického a finančního hlediska není možné tyto hodnoty mít tak vysoké jako v případě Lcos projektorů. Je to víceméně jedinný neduh DLP projektorů, odečteme-li RBE efekt, který stejně vidí jen pár lidí ze sta, a to doslova. Proto si myslíme, že i toto jsou slušné výsledky kontrastu. Jak jsme zmínili výše, Optoma dokáže díky funkci DB (dynamic black) zvýšit tyto hodnoty minimálně 1x, ale na úkor barevné přesnosti. Provádět kalibraci s touto funkcí zapnutou je nadlidský úkol.

Barvy „z fabriky“ mimo, ale pravdou ne tak strašně moc. Na přiložených výsledcích se jedná o cinema režim nekalibrovaný a poté kalibrovaný režim s vypnutou funkcí Brilliant Color, režim lampy ECO.

Nekalibrovaný režim:

Na nekalibrovaném režimu lze vidět podsvícení červené barvy při zapnuté funkci BC. Ale není to tak špatné, jak to vypadá. Například HD26 je na tom v tomto mnohem hůře. I když je jasová složka barev velmi důležitá, raději barvy podsvícené než „přesvícené“. Lze vidět, že i gamma je v Cinema režimu nastavena na vyšší hodnoty, což není zrovna pozitivní z důvodu, že tyto projektory budou v převážné většině instalovány do světlých prostor našich obývacích pokojů.

Kalibrovaný režim:

Zde lze vidět, že i s projektorem pod 25tisíc kč lze získat téměř parádní obraz. Nedosahuje sice na HD50. Je však stejně dobrý jako z HD36. HD36 na druhou stranu nabízí určité benefity v podobě lepší flexibility umístění (jiný zoom, větší lens shift), výkonnější lampový modul, a tedy víc svítivosti. Stupnice šedé je dokonalá. Gama perfektní. Barvy až na zelenou a azurovou, která je se zelenou samozřejmě spojena, jsou parádní a pod dE 3. To má za následek skvělé pleťové barvy a celkovou přirozenost obrazu. Všimněte si malého „přesvitu“ modré. Zde projektor pokoušel naše kvality. Dával nám na výběr buď plně saturovaný level za dE pod 1, ale 50% a 75% s chybou přes dE10, nebo tak, jak vidíte ve výsledku a na saturačních levelech, vše v pořádku. Zvolili jsme raději tuto variantu. Celkově tedy v této cenové kategorii dáváme za 1.

P.S.

Tento problém v neplné saturaci zelené se týká v podstatě všech projektorů do 35tisíc kč. Jediná H50 zde dosahu lepších hodnot, kde se pravděpodobně dosazuje jiné DLP kolečko s lepšími filtry.

Hodnocení: [usr 9 max="10"]

GAMING

Jak zmiňujeme vždy, hraní her na DLP projektorech s DMD čipem uvnitř není třeba příliš komentovat. Díky rychlosti DMD čipu je hraní her opravdu perfektní. Jelikož nemáme přesné přístroje na měření input lagu, neudáváme zde přesná čísla (kdo by chtěl, nechť se podívá na ProjectorCentral, kde je většinou uvádějí). Input Lag je u 1070+ je velmi dobrý a plně dostatečný na jakoukoli hru. Pokud však jsou prioritou filmy, poté je výběr jasný. Zkuste si pohybovat kurzorem myši na DLP vs LCD projektoru a neuvěříte, jak pomalé jsou LCD projektory oproti DLP. 3D je u DLP projektorů absolutně nejlepší ze všech dostupných technologií.

3DTV play:

Citováno z předešlé recenze na HD26, jelikož se zde nic nemění.

Projektor nedisponuje funkcí frame interpolation (záležitost většinou až drahých projektorů). Přesto je ale až neuvěřitelné, že v režimu 1080p24Hz (3DTVplay) jsou hry plně hratelné. Samozřejmě je zde v tomto režimu lag od myši a FPS hry „na score“ nebudou správná volba, ale zbytek her typu Assasins creed, série Batmanů, The Witcher jsou naprosto normálně hratelné. Díky perfektní ostrosti obrazu, která je jedním z klíčových parametrů u 3D a FullHD rozlišení, jsou 3D hry po našich úpravách až neskutečně reálné. Ve hře Batman Arkham Origins v Batmanově jeskyni, kdy se při nízké teplotě Batmanův dech mění v páru, jsme se nevyhnuli mrazení v zádech…

Dnes již kvalitní atmosféra her podpořená 3D na nás doslova sahala. V určitých pasážích kvalitních her ve 3D i náš největší grafický purista řekl, že smeká a že 3D je opravdu perfektní.

Hodnocení: [usr 8 max="10"]

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

Benq W1070+ je úspěšným nástupcem původní W1070+ a je opravdu lepší. Skvělá ostrost obrazu, kterou opravdu musíme postavit na první místo. Avšak pozor, i barevné podání po provedené kalibraci je opravdu parádní na projektor za 22 tisíc. Díky vysoké svítivosti si hravě poradí s velkou úhlopříčkou. Co byste si přáli víc od projektoru za takový peníz?

P.S.

Vydání recenze se malinko protáhlo. Co bylo důvodem? Inu, chtěli jsme mít trošku jistotu, že se opravdu kluci v dílnách Benq snažili, a čekali jsme, než nám pod rukou projde pár kousků, abychom tu nechválili do nebe jeden kus. Hlavně díky barevné přesnosti, která vykazuje vyšší variaci v nižších cenových hladinách. Musíme ale uznat, že ani zde W1070+ nezklamala.

Plusy:

  • Perfektní ostrost
  • Vcelku líbivý design
  • Perfektní stupnice šedé
  • Skvělé barevné podání
  • Nepříliš vysoká hlučnost
  • Vysoká svítivost

Mínusy:

  • Úroveň černé by mohla být přeci jen lepší
  • Horší barvy „z fabriky“ – nutnost kalibrace
  • Problematika wifi modulů
[usrlist "Vzhled konektivita vybavení ovládání:8" "2D Obraz:9" "3D Obraz:9" "Měření a kalibrace:9" "Gaming:8" max="10"]