Jaké jsou všechny aktuální výrobní technologie projektorů?

DLP, LCD, LCos
Jako zdroje světla jsou pak použity:
lampový modul, LED moduly, LEDlaser Hybrid technologie.

Co je DLP technologie?

Jedna z technologií promítání obrazu. Zařízení se skládá z lampy, barevného rotačního kolečka, DMD čipu a optiky.

Výhody:
– DLP projektory jsou velmi rychlé, takže si velmi dobře poradí se všemi promítanými pohyby, obraz není trhavý apod. Z toho plyne i nejlepší kvalita zobrazení 3D obrazu, kde tzv. ghosting je ze všech technik nejmenší (v podstatě není).
– Jednočipové DLP projektory (většina dostupných projektorů) mají obvykle velmi ostrý obraz. Čím kvalitnější je k tomu použita optika, tím je obraz opravdu krystalicky ostrý.
– DLP projektory mají v případě použití kvalitní optiky a propracované elektroniky velmi věrné podání barev, odstínů šedi. Oproti technologii Lcos jsou na tom hůře v podobě úrovně černé barvy (jak hluboce černá je černá).
– DLP projektory nabízejí velmi výhodný poměr cena x kvalita.

Nevýhody:
– RBE efekt (duhový efekt). U lidí citlivých na tento vedlejší efekt DLP projektorů se nedoporučuje projektor této technologie pořizovat. Tato nevýhoda je velmi ovlivněna rychlostí barevného kolečka, kdy při vyšších rychlostech je efekt méně patrný až po tříčipové DLP projektory, kde efekt není, protože zde není ani žádné kolečko. Avšak tyto projektory jsou velmi drahé a používané výhradně v kinech.

Co je LCD technologie?

LCD projektory se skládají z projekční lampy, dichroických zrcadel, LCD panelů (pro každou základní barvu RGB jeden) a optiky.

Výhody:
– Netrpí tzv. duhovým efektem jako DLP projektory.
– Dosahují v průměru vyšších svítivostí, čili jsou vhodné i do místností s mírným okolním světlem.
– Vyšší úroveň černé a dynamický rozsah (on/off kontrast) v případě dražších LCD prjektorů pro home cinema (hlavně od firmy Epson).

Nevýhody:
– Ostrost obrazu není natolik vysoká jako u DLP projektorů. Je to dáno konstrukcí projektoru, kde se musí sladit jednotlivé LCD panely „přes sebe“. Výsledkem špatně zarovnaných panelů je horší ostrost obrazu. U starších projektorů s organickými panely docházelo ke stárnutí LCD panelů a tím k posunu jednotlivých barev. U novějších projektorů by tomu tak ale už být nemělo.
– Rychlost. LCD panely nejsou tak rychlé jako DMD čipy. Proto pro hraní her jsou vhodnější DLP projektory.

Co je Lcos technologie?

Technologie použita u dražších projektorů (je dražší z hlediska výrobních nákladů) výrobců jako je SONY a JVC, kteří nazývají technologii ještě svým technickým zpracováním, a to SONY SXRD a JVC D-ILA. Projektor se skládá z lampy, systému rozložení barev na základní RGB a tří čipů Lcos, které odráží jednotlivé barvy.

Výhody:
– Největší výhodou je zobrazení černé barvy. Jak Sony tak JVC projektory s technologií Lcos mají perfektní podání černé. JVC má sice vyšší nativní kontrast, Sony ovšem zase díky své kvalitní dynamické cloně dosahuje někdy i vyšších kontrastních poměrů. V poslední době pokročila i kvalita zobrazení barev, Lcos projektory díky tomu mají i věrné podání barev stejně tak jako stupně šedé.

Nevýhody:
– Projektory jsou díky vyšší složitosti cesty zpracování obrazu mírně pomalejší (vyšší odezva v ms.). Ani Lcos, ani LCD projektory nemají tak kvalitní zobrazení 3D obrazu jako DLP projektory. Proto na hraní her a 3D jsou vhodnější DLP projektory.

LED technologie

LED se u projektorů označuje jako světelný zdroj. Jedná se o LED moduly (RGB), které nahradily projekční lampy. Velikou výhodou je hlavně výdrž, jež se udává 20 až 30 tisíc hodin. Odpadá tedy starost s výměnou lampy. Další výhodou je tzv. Helmholtz-Kohlrausch (HK) effect, díky kterému nám připadá světlost obrazu vyšší než u klasických lampových modulů, a stabilnější rozložení barevného spektra (lampové moduly mohou být slabší na některou ze základních barev spektra). Nevýhodou je zatím vyšší cena a horší barevný gamut v případě levných projektorů. Existují jak drahé projektory, které nemají problém s barevným gamutem, tak ty levnější, které nejsou zatím dostatečně svítivé pro větší plátna (např. Acer K330, Optoma ML550 atp). Je však otázkou času, kdy technologie postoupí a plně nahradí klasické projektory i v nižších cenových hladinách.

LEDlaser Hybrid

Jedná se o technologii, kde zdroj světla – např. UHP lampy, je nahrazen jiným zdrojem. Jedná se většinou o modrý laser a fosfor, který tvoří zelenou část spektra a zbytek nahrazují LED diodové moduly. Možná je i konstrukce jen ze samotného modrého laseru.

Výhody:
– Větší výdrž až 20 tisíc hodin. Bohužel bylo zjistěno, že velký pokles nastává již na začátku, stejně tak jako u klasických projekčních lamp.
– Vyšší svítivost než u samotných LED modulů.

Nevýhody:
– Technologie v počátcích.
– Horší barevný gamut – špatný u zelené barvy způsobená fosforem.
– Dražší než projektory s klasickými lampovými moduly.