Projektory obecně

/Projektory obecně

Co je to videoprojektor?

Videoprojektor je zařízení sloužící k promítání obrazu např. z dvd/blu-ray přehrávače, set top boxu, herních konzolí, PC, hdd/flash atd. Promítat může v podstatě na jakýkoli povrch, kvalita obrazu se pak odvíjí od kvality povrchu, na který je promítáno.

3D projektor?

3D projektor je projektor, který je schopný promítat obraz ve 3D. Většina dostupných 3D projektorů pro domácí kino jsou vybaveny technologií pro 3D projekci. Použity jsou většinou aktivní technologie (nabíjecí 3D brýle s LCD “skly”).

Co je to FOV?

FOV je zkratka pro Field of view. V překladu zorné pole. V případě, že se bavíme o TV či projektorech, jde o úhel svíraný mezi očima a promítaným obrazem. Čím větší úhlopříčka a čím blíže jsme k obrazu, je úhel větší a naopak.
Lidské oko je od přírody navrženo tak, že v každém okamžiku ostří pouze část zorného pole. Avšak pomyslně sleduje celou část obrazu tzv. periferním viděním. Větší realita obrazu je dána kombinací více parametrů dohromady. Rozlišení, kvality obrazu (barvy, kontrast, zdroj signálu atd.) a také FOV. Obraz může být špičkové kvality po stránce barev či rozlišení, ale bez rozumného FOV na realitě nepřidá. Dnešní průměrné FOV u sledování TV je menší i jak 30 stupňů, což je méně než udává nejmenší doporučení od THX. Je to dáno tím, že i když máme metrové TV, koukáme na ně z průměrných 2,5 metrů (FOV cca 22 stupňů). SMPTE dokonce udává jako referenční úhel 43,4 stupně (pro cinemascope formát). Toho je opravdu i při dnešních velikostech TV a pozorovacích vzdálenostech obtížné dosáhnout, pokud na TV nekoukáte z metru a půl. Takže pokud si chcete opravdu vychutnat filmový zážitek, projektor je dobrou volbou.

Co je anamorfní čočka? (anamorphic lens)

Anamorfní čočka poskytuje možnost projekce zdrojového obrazu z jednoho poměru stran, jako je např. 16:9, do jiného poměru stran, jako například 1:2,39 (cinemascope, nejčastěji používaný poměr pro home cinema).

Výhody jsou následující:
– získání plné svítivosti projektoru při cinemascope režimu. Černé pruhy jsou použity také (projektor musí disponovat digitálním roztažením obrazu 2,4:1 do 16:9)
– vyrovnání pincushion efektu u zakřiveného plátna

2018-09-07T14:49:37+00:00
Webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies, potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě vašeho souhlasu také pro možný retargeting. Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím
Rezervace