Projekční plátna

/Projekční plátna

Co je projekční plocha?

Místo na které se dá promítat obraz projektoru. Může se promítat v podstatě na zeď až po extra kvalitní plátna jako stewart studiotek, či moderní speciální tmavá plátna od firmy Screen Innovations (na které se teoreticky dá promítat i za okolního světla). Vše záleží na ceně. Závislost kvality je však nelineární! Čili velký skok uděláme s investicí 0 a 10000 Kč, ale už mnohem méně s 10000 a 50000 Kč. Vyjma zmíněného SI.

Co je Gain (zisk) plátna?

Jedná se o zisk materiálu plátna / projekční plochy. Jednoduše řečeno, plátno se ziskem 1.0 by mělo odrazit to co na plátno projektor vysílá. Plátno se ziskem např. 1.3 násobí, takže obraz je 1,3x světlejší než na plátně se ziskem 1.0. Naopak existují i plátna se ziskem nižším, jedná se většinou o šedá plátna. K čemu všemu je to vlastně dobré? V podstatě plátna s vyšším ziskem potřebujeme tam, kde nám svítivost projektoru nestačí a potřebujeme světlejší obraz, např. při okolním osvětlení. V tomto případě působí plátno se ziskem více dynamicky. Šedé plátno může také pomoci při okolním osvětlení, ale je nutné použít extra svítivý projektor. Avšak pozor – plátno s velkým ziskem násobí i úroveň černé barvy, čili černá může být například až šedá, což při promítání za tmy není pěkné a je to na škodu. Plus, velká světlost scén unavuje oči a tmavší scény vypadají “vypraně”. Další důležitou věcí, kterou je nutné zmínit, je, že vyšší gain změnšuje viditelný úhel a zapříčiňuje hotspoting.

Tmavší plátna s nižším ziskem na druhou stranu zlepšují úroveň černé barvy, ale také světlé scény jsou méně světlé. Pokud máme kvalitní projektor a chceme promítat za tmy je dobré vybírat plátno tak, aby příliš neovlivňovalo kvalitu přicházející ze samotného projektoru.

Lze promítat i na barevnou zeď?

Ano lze, ale… I přesto že většina projektorů má možnost korekce základních odstínů barev podkladů, je to vždy otázkou kompromisů, kde příliš saturované barvy zdí již nelze velmi dobře “vyladit” tak, aby byl obraz koukatelný. Doporučením je rámové či roletové plátno, nebo i speciální nátěr na zdi.

Rámové, nebo roletové plátno?

Tady přichází na řadu hlavně použití v našem interiéru. Pokud nám to místo dovoluje, vychází lépe rámové plátno a to hlavně z důvodu stálého vypnutí materiálu. Roletová plátna mají velké problémy s kroucením samotného plátna a platí zde velká úměra ceny x kvality. Čím dražší plátno od renomovaných výrobců, tím je menší pravděpodobnost, že se bude kroutit. Řešením jsou i samovypínací roletová plátna.

2018-09-07T13:58:52+00:00
Webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies, potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě vašeho souhlasu také pro možný retargeting. Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím
Rezervace