Instalace projektorů

/Instalace projektorů

Umístění projektoru. Musí být vždy projektor na tyči na stropě?

Není vždy nutností mít projektor naistalovaný na držáku na tyči. Tato zažitá představa, pocházející většinou z instalace dataprojektorů z prezentačních místností či sálů, může zbytečně odradit od koupi projektoru.
Domácí home cinema projektory je totiž možné instalovat mnoha způsoby. Od poličky, kdy je projektor na poličce buď postaven nebo přišroubován, až po projektory se širokým lens shiftem či kvalitní digitální korekcí, které je možné postavit v podstatě kamkoli. Místo klasického držáku je také možné použít stropní box, nebo v případě sníženého podhledu motorický výtah, kde projektor není vidět vůbec. S projektory s krátkou ohniskovou vzdáleností, takzvané shortrow projektory, je možné umístnění i na stůl či do blízkého okolí plátna.

Kabeláž

Projektor potřebuje hlavně dvě věci. Zdroj obrazu a napájení. Obojí jde většinou kabeláží. V poslední době se rozšiřuje sortiment projektorů s wifi příjmem obrazového signálu. V tomto případě je potřebné už jen napájení, popřípadě trigger na spuštění elektrického plátna.

Možností, jak tahat kabeláž k projektorům, je několik.

Lištování – nejlevnější a nejrychlejší způsob. Nevýhodou je ne vždy neviditelná cesta k projektoru. Po dobrém navrhnutí však nemusí působit rušivě.

Zasekání kabeláže – pracný způsob se zásahem do omítky/panelu/cihel. Nutné malířské práce. Výhodou je neviditelná cesta kabeláže.

Sádrokartonový strop/zeď – většinou jsou tímto způsobem kabely rozmístěny už při rekonstrukcích či stavbě bytů/domů.

Podhledové části – perfektní pro tahání kabeláže, někdy i s možností výtahu na projektor.

Půdní prostory – většinou v nových stavbách rodinných domů, kde je možné kabeláž tahat půdním prostorem.

Musí být projektor vždy umístěn přesně naproti obrazu?

Nemusí. Pokud projektor disponuje možností posunu čočky, tzv. Lens Shift je možné mít projektor umístěn nějakou vzdálenost od středu obrazu. O tom, jaká tato vzdálenst od středu je, rozhodují možnosti implementované technologie spolu s konstrukcí projektoru.

DLP projektory nemají z důvodu své výrobní technologie možnost velkého posunu pomocí lens shift. Naopak některé LCD či Lcos projektory mají možnost posunu Xkrát větší.

U této korekce obraz neztrácí kvalitu.

Existuje i digitální korekce obrazu, kde ale dochází k částečné ztrátě kvality obrazu.

2018-09-07T13:24:29+00:00
Webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies, potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě vašeho souhlasu také pro možný retargeting. Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím
Rezervace