Pasivní vs Aktivní 3D projekce na projektorech.

Aktivní technologie použita u projektorů se v podstatě neliší od aktivní technologie u TV. Je tedy použito aktivních zatmívacích brýlí, které jsou synchronizovány pomocí signálu. Ten pochází většinou z nějakého emitteru. U projektorů ještě existuje technologie nazývaná DLPlink.
DLP projektory mají díky své rychlosti jedno z nejlepších 3D zobrazení vůbec. Jen velmi drahé a kvalitní TV se jim mohou v tomto vyrovnat.

Pasivní technologie u projektorů znamená použití dvou paraleních projektorů, polarizačních filtrů, softwaru a stříbrného plátna (které není vždy úplně nutné). Jedná se o složitější technologii v domácích kinech většinou nepoužívanou, z důvodu složitosti jejího zapojení a konstrukce. Výhodou je, že brýle nepoužívají zatmívání, ale polarizované filry (jsou levnější a pro někoho přijatelnější při sledování 3D obrazu).

3D na TV nebo na projektoru?

Na první pohled by se mohlo zdát, že 3D obraz na projektoru nebo na televizi je v podstatě to samé. Opak je však pravdou. Důvodů je hned několik.
Pro první největší rozdíl hovoří zkratka FOV (Field of view). Jedná se o to, kolik vidíme obrazu v našem zorném poli. Nejen THX a SMPTE doporučují větší zorný úhel u 3D než 2D a ví proč. V případě vetších FOV a většího obrazu celkově, je nejenom obraz mnohem reálnější (více se stáváte částí scény), ale také většina objektů v obraze je v poměru k úhlopříčce obrazu velikostí skutečného světa. Sice člověk nevidí celou scénu, ale tu nevidí ani na TV standardních rozměrů. To je to na co si někteří lidé stěžují, že na metrové TV vypadají 3D postavy jako loutky. 3D obraz skutečných rozměrů je také pro mozek lépe „vstřebatelný“, protože ještě nemusí „přepočítávat“ velikost objektů a postav. U 2D obrazu na menších TV tomu tak sice je, ale 3D obraz je složitější na zpracování v mozku a další zátěž mozku způsobuje, že obraz vnímáme obtížněji, takže máme z 3D projekce méně. Proto je velký rozdíl mezi 3D obrazem z projektoru a TV.
Další důležitými parametry pro 3D obraz jsou:
správné (pro Vás přijatelné) nastavení hloubky (a konvergence) obrazu, ostrost obrazu a tzv. ghosting (správnost zobrazení obrazů pro každé oko). Zde mohou mít ve výsledku DLP projektory mírně navrch i nad velmi kvalitní a drahou TV.

3D v kině vs 3D domácí kino s projektorem, je v tom rozdíl?

Ano i ne. Z konstrukčního hlediska jak v kině, tak domácím kině s projektorem je projektor. Ta součást která se nám stará o ten krásný velký obraz. Avšak projektory pro kina se někdy diametrálně liší od domácích videoprojektorů. Je to dáno konstrukční složitostí projektorů. Ty které jsou používány v kinech musí mít velikou svítivost, aby usvítily obří plátna. Doma stačí takový, aby usvítil průměrně tak tu 3 metrovou úhlopříčku. A zde se jednodušeji navrhne projektor s lepšími ostatními parametry jako kontrastní poměr, úroveň černé barvy, kvalita barev atp. Proto se dost často stává, že pokud si pořídíte slušný a kvalitní projektor na doma (do vašeho domácího kina), může být kvalita obrazu lepší než v kině. A co 3D efekt? Pokud je použita aktivní technologie, kvality jsou velmi podobné. Pokud je v kině použita pasivní technologie (ať už z důvodu ušetření nákladů na 3D brýle), většina 3D domácích videoprojekorů s aktivní technologií dosahuje lepších kvalit 3D obrazu než v kinech.

PC hry, PS3, Xbox ve 3D na 3D projektoru??

Ano, je to možné a dá se říci, že to stojí za zkoušku… Jestliže jsou některé kvalitní 3D filmy velmi pěkné, tak 3D hry jsou zajímavější. Jde o to, že počítačové hry jsou už ze samotné konstrukce a hratelnosti (ovlivnitelnosti scény) pro 3D jako stvořené. U 3D filmu nám musí režisér 3D prostor nastínit. U hraní 3D her prostor je a my se v něm pohybujeme, stejně jako v reálném světě. Proto ten velký rozdíl. Další výhoda hovoří o tom, že počítačové hry se dají kvalitně převést do 3D formátu, protože jsou tak v podstatě programovány. U počítačové hry lze nastavit nejen hloubku, ale i takzvanou konvergenci – to, jak nám obraz „vylézá ven z obrazovky“… Přijďte se podívat k nám do showroomu, pokud se Vám ta myšlenka líbí. Ukážeme Vám kvalitní 3D hry v perfektní kvalitě.